قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
کانال تلگرام شگفتیها

شگفتی های تخت جمشید

 

در سال ۵۱۸ پیش از میلاد، تعداد زیادی از با تجربه ترین مهندسان، معماران و هنرمندان از چهار گوشه عالم فرا خوانده شدند تا با مشارکت و هم اندیشی، اولین بنایی را برپا سازند که بتواند هزاران سال نمادی از وحدت جهانی و صلح و برابری باشد.

 

ایرانیان در قرن ششم پیش از میلاد در سایه رهبری کورش بزرگ و در دوران حکومت داریوش بزرگ موفق به تشکیل یک دولت جهانی شدند که از رود دانوب در اروپا تا دریای آرال در آسیای مرکزی و از اقیانوس هند و رود سند تا حبشه و لیبی گسترش داشت. در واقع آنان بر نیمی از دنیای آن روز فرمان می راندند و آنرا اداره می کردند.

 

در سال ۵۱۸ پیش از میلاد داریوش فرمان به ساخت کوشک شاهانه‌ایی در سرزمین فارس داد و سرانجام بناهای باشکوه و شگفت انگیز تخت جمشید بر صخره بزرگی در کوه مهر، در مرودشت ساخته شد.

ساخت تخت جمشید در دوران حکومت داریوش، پسرش خشیارشا و پسرزاده‌اش اردشیر یکم ادامه داشت و هر یک از آنان بخش هایی را به مجموعه افزودند. اما در واقع ساخت وساز تخت جمشید تا ۱۸۸ سال، یعنی پایان حکومت هخامنشیان در ۳۳۰ پیش از میلاد ادامه داشت و هیچگاه به پایان نرسید. از آن دوران کاخ نیمه تمامی در تخت جمشید وجود دارد که مشخص است فرصت نکرده اند به پایان برسانند.

 

تخت جمشید مملو از شگفتی و فرهنگ درخشان مردمانی است که حتی خرابه و ویرانه های آن امروز پس از گذشت ۲۵۰۰ سال مورد تحسین هر بیننده ایرانی و غیر ایرانی قرار می گیرد. به راستی راز این جاودانگی در چیست؟

۱٫ تا کنون بیش از ۳۰ هزار گل نبشته از کاوش های تخت جمشید به دست آمده که از نظر ابعاد و متن کوچک و مختصر هستند اما به لحاظ محتوا از با ارزش ترین اسناد دوران هخامنشی به شمار می روند. بر اساس این گل نبشته ها که در حال حاضر اکثر آنها در آمریکا نگهداری می شوند، مشخص گردیده که در دوران فعالیت تخت جمشید، به کارگران دستمزد پرداخت می شده، حقوق زن و مرد برابر بوده، زنان می توانستند کار کنند و یا کار نیمه وقت اختیار نمایند، زنان از حق ارث برابر برخوردار بودند، مادران از حقوق زایمان و کودکان از حمایت های اجتماعی بهره مند می گشتند. این همه تامین اجتماعی که به قول خانم پروفسور کخ حتی امروزه در کشوری مانند آلمان هم بطور کامل انجام نمی شود، برای ۵۰۰ سال پیش از میلاد به معجزه می ماند. بی شک گل نبشته های اداری، سندی قطعی و بی چون و چرا از نظام اداری و اجتماعی دوران هخامنشیان هستند.

 

۲٫ آپادانا یا تالار ستون دار، کاخی است که بیش از ده هزار متر مربع وسعت دارد و در زمان باستان دارای ۷۲ ستون بوده است. این کاخ به دلیل ارتفاع حدود ۲۰ متری ستون ها و فاصله غیر معمول آنها از یکدیگر، جزء شاهکارهای هنر معماری دوران باستان است و دیگر نظیرش ساخته نشد. وزن هریک از ستون ها ۹۰ تن بوده و بر فراز آنها سر ستون های گاو دو سر و یا شیر دو سر که هر کدام بیش از ۱٫۵ تن وزن داشت قرار می گرفت.

 

۳٫ آپادانا دارای دو جفت پلکان دو طرفی در سمت شمال و شرق است که طول هر یک از دیواره های آن ۸۱ متر است. بر روی این دیواره های سنگی، صفی از سربازان، بزرگان کشوری و ۲۳ قوم هدیه آور از ایران بزرگ را حک کرده اند. در مرکز این پلکان ها نقشی از پادشاه قرار داشته که در یک دست عصایی به نشانه پادشاهی دارد و در دست دیگر گل نیلوفری را به نشانه صلح و دوستی تقدیم هدیه آوران می نماید.

 

۴٫ در تخت جمشید بیش از ۳۰۰۰ نقش برجسته و تندیس وجود دارد که بی شک بسیاری از آنها الهام گرفته از هنر میان رودان و آشور است اما بر خلاف آنها حتی یک مورد یافت نمی شود که به صحنه جنگ، صف اسیران، از بین بردن دشمنان و یا قدرت نمایی پادشاه پرداخته شده باشد بلکه همواره به اتحاد و دوستی اقوام اشاره دارند.

 

۵٫ یکی از شکفت انگیز ترین بخش های تخت جمشید که معمولآ هیچوقت دیده نمی شود، آبراهه های زیر زمینی آنست که بیش از ۲ کیلومتر درازا دارند. هخامنشیان در برخی از قسمت ها صخره را تا ۹ متر تراش داده و پائین رفته اند و در بخش هایی نیز با افزودن سنگ های غول پیکر توانسته اند به شیب مورد نظر دست یابند. آنان با روش های خاص و مهندسی خود تدابیری اندیشیده بودند که آب بدون گل و لای از کانال خارج گردد.

 

۶٫ تمام تندیس ها و نقوش حجاری شده در تخت جمشید مزین به رنگ های ملون بوده و از زیبایی می درخشیده اند. برای نمونه می توان به نقش داریوش در کاخ تچر اشاره کرد. تاج وی از طلا، ریشش از سنگ لاجورد، دستبند و گوشواره ها از سنگ های قیمتی بودند ولی امروز فقط سوراخ های محل نصب، بر نقش باقی مانده اند اما هنوز در حاشیه لباس داریوش می توان آثار نقوش بسیار ریزی را یافت که با رنگ های زیبا برجسته می شده اند.

 

۷٫ از دیگر شگفتی های بنای تخت جمشید می توان به معادن سنگ آن اشاره کرد. مهندسان و معدنکاران می توانستند با ابزارهای ساده خود سنگ هایی حتی به وزن ۲۵۰ تن را از معدن استخراج و سالم به پائین کوه منتقل و پس از ایجاد طرح اولیه آنرا به تخت جمشید انتقال دهند.

 

۸٫ به نظر می رسد بزرگی و یا کوچکی سنگ برای سنگ تراشان ماهر هخامنشی تفاوتی نداشته است. آنان عطردان و گلدان هایی تراشیده اند که قطر دهانه آنها بسیار کمتر از قطر داخلی بدنه است و این گویای آنست که می‌توانستند سنگ را به صورت دورانی به گردش درآورده و با ابزار های خاص داخل آنرا تراش دهند.

 

۹٫ برای برهم نهادن پایه ستون، قلمه ستون، گل ستون، سر ستون و یا جرزهای درگاه ها هیچ نوع ملاتی بکار نمی بردند و تنها با روش خاصی دو سطح تحتانی و فوقانی سنگ را پاک تراش می کردند. این روش باعث می گردید تا ستون و درگاه ها در مقابل نیروی زلزله پایداری کنند.

 

۱۰٫ بر اساس متون تاریخی و کتیبه های موجود، در پیرامون تخت جمشید شهری به نام پارسه وجود داشته که هزاران نفر در آن زندگی می کردند. امروز نشانه های کمی از شهر پارسه بر سطح دشت باقی مانده است ولی کاوش گران به دنبال آنند تا این شهر را از زیر خاک های کشاورزی بیرون آورند.

 

۱۱٫ به نظر می رسد که انتخاب کوه مهر یا رحمت برای ساخت بنای تخت جمشید، به دلیل تقدس آن بوده است. از جمله نشانه های تقدس می توان به تدفین های بسیار متنوع از ادوار گوناگون در دامنه این کوه اشاره کرد که به شکل گورهای مخروطی لاشه سنگی، گورهای حفر شده در سنگ های مکعبی و یا حفره های محل نگهداری استخوان خود نمایی می کنند.

 

۱۲٫ امروزه هیچ اثری از سقف چوبی کاخ های تخت جمشید بر جای نمانده است اما خوشبختانه باستان شناسان و پژوهشگران به درستی دریافتند که نقش حجاری شده بر سینه آرامگاه های پادشاهان هخامنشی، در واقع همان نقش کاخ داریوش است و بدین ترتیب موفق شدند بر اساس آن، سقف بخشی از کاخ ملکه را که امروز به موزه تخت جمشید تبدیل شده بازسازی نمایند.

 

۱۳٫ بی شک از همان آغاز برپا کردن تخت جمشید، یکی از دغدغه های مهم معماران، حفاظت مجموعه در مقابل عوامل طبیعی و بویژه بارش باران بوده است. ناودان های آجری و قیر اندود، ناودان های تنبوشه ای، ناودان های پرشی، کانال های روباز و چاه سنگی از جمله تدابیری هستند که مجموعه را از گزند سیلاب ها محفوظ می کردند.

 

۱۴٫ روش های مرمت و نگهداری از بناهای تخت جمشید در دوران باستان، به نوبه خود بسیار شگفت انگیز است. از آنجا که هیچگاه ساخت و ساز تخت جمشید به پایان نرسید می توان نتیجه گرفت که همواره بناها و نقوش آن می توانستند در اثر کوچک ترین ضربه ای دچار آسیب گردند ولی معماران با پیش بینی های بسیار ماهرانه خود از این احتمالات جلو گیری و در صورت نیاز با ابتکارات خاصی به ترمیم قطعه سنگ آسیب دیده پرداخته اند.

 

۱۵٫ از دیگر شگفتی های تخت جمشید می توان به اهمیت پیام رسانی آن برای آیندگان اشاره کرد. داریوش فرمان داد تا ۴ لوح زرین را به همراه ۴ لوح سیمین و تعدادی سکه در زیر پی چهار گوشه آپادانا قرار دهند تا بدین شکل بتواند پیامش را شاید در ۲۵۰۰ سال بعد به گوش ما و آیندگان برساند. همچنین وی در بخشی از چهار کتیبه حک شده بر دیوار جنوبی تخت جمشید چنین می گوید:

« این سرزمین را اهورامزدا از دشمن، از سال بد، از دروغ بپایاد. بدین سرزمین دشمن، بدسالی، دروغ میاد. این را من از اهورامزدا با ایزدان خاندان شاهی به نماز خواستارم »

 

در فوریه ۳۳۰ پیش از میلاد اسکندر به کوشک داریوش وارد شد و دستور داد سه هزار شتر و عده زیادی قاطر از شوش و بابل آوردند تا بتوانند انبوه زر و سیم خزانه تخت جمشید را که بالغ بر ۱۲۰ هزار تالان یعنی ۴۴۰۰ کیلو گرم نقره می شد به همراه پرده ها، پارچه های نفیس و فرش های عالی، از جای بکنند و ببرند.

آنچه که بطور خیلی خلاصه در اینجا به آن اشاره شد برگرفته از مجموعه ای بی نظیر و مستند به نام شگفتی های تخت جمشید است که پس از ده سال پژوهش و تصویربرداری با همکاری جمعی از اساتید ایرانی و غیر ایرانی تولید گردیده است.

برگرفته از بنیاد مطالعات امامی

مطلب پیشنهادی

عجیب ترین ماشین های جهان

مجموعه عکس از عجیب ترین ماشین های جهان

در این پست مجموعه ای از شگفت انگیز ترین عجیب و غریب ترین ماشین های …

۹۴ دیدگاه

 1. سلام .الهام جان مطالبت جالب بود .اتفاقا منم چندقت پیش به این فکرمیکردم که ای کاش قانونی تصویب میشد که همه ازاین به بعد اسم فرزندانشونوپارسی اصیل میذاشتن نه عربی .
 2. خانم منیره لطفا ایمیل خود را چک کنید.

 • ایمیل من هیچ اشکالی نداره سیستم محترم !!!

 • ایمیل من هیچ اشکالی نداره سیستم محترم !!!
 • خانم منیره از طرف مدیریت سایت شگفتیها برای شما ایمیلی ارسال شده لطفا آن را بخوانید.
  اگر ایمیل به دستتان نرسیده بود به این ایمیل اطلاع دهید تا دوباره فرستاده شود.
  admin@shegeftiha.com
  و یا از طریق فرم تماس با ما موجود در سایت اطلاع دهید.
  با سپاس

 • راستی بهترین خوشبختی است و
  خوشبخت کسی است که خواهان خوشبختی دیگران باشد. شعار ایرانیان باستان
  پروردگارا مرا یاری فرما تا در سازندگی جهان و شاد کردن جهانیان کوشا باشم. دعای ایرانیان باستان
  با درود به تمام ایرانیان با غیرت برخود واجب دیدم مطلبی را در اینجا یادداشت کنم که با ارزشه.
  اگر کسی کمترین حد شعور و فهمی رو داشته یاشه حتما چیزهایی در موری فرهنگ وتمدن منحصر بفرد ایران در آن روزگار رو میدونه پس بیایید از نادانیه نادانی چون shenky ناراحت نشویم بلکه ازپروردگار عالم برای فهمی که به ما داده تشکر کنیم و دعا کنیم خداوند همه ی جاهلان رو ارشاد کنه.

 • درود…
  پادشاه یونان به کوروش گفت :
  شما برای پول میجنگید و ما برای شرف..!
  کوروش در پاسخش گفت :
  هرکس برای نداشته هایش میجنگد..!
  خدارو شکر استقبال خوبی شده از این موضوع.
  زنده باد کوروش.زنده بادادمین محترم…
  «منیره خانم خیلی جالب پاسخ دادید و راحت می شد تعجب رو در جوابتون دید!!D:»
  پیروز باشید…

 • آقای shenkey از خدا میخواستم پیشم بودی تا بهت میگفتم ایرانی چیه و کیه(البته ایرانی انقدر بزرگ هست که با متانت رفتار کنه ولی از حقش نمیگذره)…من زرتشتیم ولب بایدبگم متاسفم واسه این سرزمین پاک اریایی که کسانی مانند این افراد توش زندگی میکنن همون بهتر که اعراب بشن بزرگتون

 • درود بر پارسی زبان
  در شگفتم که با آن ابزار ساده تخت جمشید را ساختند .
  و با این ابزار پیشرفته … خودتان بهتر می دانید .
  درود بر کوروش کبیر
  درود بر ایران و ایرانی

 • هر چی فحش بود که تموم شده!
  ننگت باد…

 • سلامممممممممممممممممممممممممم.مرسی مهدی جان.وای خیلی وقت بوداینجانیومده بودم دلم برای همه شماتنگ شده بود.

 • ها…!!!فکرکنم رسیده امافکرکردم مهم نیست اصلا بازش نکردم الان میرم چکش میکنم ببینم چه سوپرایزی فرستادید!!۱!

 • درضمن مهدی جان عزیزومحترم کم میای اینجا اوایل بیشتربودپیامات،اسم بعضی بپه ها که فقط یکبارهست انگارراهشونو گم کردن اومدن پیش ما آدرس گرفتن رفتن!!!بعضی وقتا مسام میبینم هیچ پیام جدیدی نیست دلگیرمیشم وهمه پیاماونظراتونودوباره میشینم میخونم .

 • آره جونم میدونم چی میگی سپندارجان.هنوزبایدبه خیابان ولیعصرکه ۷۹سال پیش رضاخان ساخت وطولانیترین خیابان خاورمیانس افتخارکنیم این سی سال دستاوردش این بوده که همش برای افتخارکردن بایدبرگردیم عقب….البته بحث آثارباستانی،یک مقوله دیگس باهم قاطی نکنید.

 • واااااااااااااااای مهدی چقدرزیبا چقدردلنشین پرمعنی ودرعین حال طنزی زیبا درش نهفتهس پاسخ کوروش زیرکانه بودخیلی حال کردم پیامتوبرداشتم واسه خودم.وقتی نظرارسلانوخوندم خندم گرفته بود.آخییییییییش دلم خنک شدهی نظر فرستادم هییییییییییی حال کردم

 • همین جورحال میکنم

 • واقعا خوشحالم که در ایران زندگی میکنم و میتوانم به راحتی افتخار کنم منم از نسل کسانی هستم که تخت جمشید را بنا کردند. آقای شنکی خیلی بدبختی، اصلا لاشی هستی

 • درود دوباره…
  شرمندم از غیبتم و خوشحالم از اینکه جوی صمیمی در بین ماهاست که هممون فارغ از مسائل مذهبی به ایرانی بودنمون افتخار میکنیم و نکتش اینجاست که همه با هم تو این افتخار شریکیم…
  نمونش همینجا همین تایپیک.
  اون بنده خدا شنکی رو ول کنید اون رفت و دیگه هم اینجا برنمیگرده..!انشاالله هدایت بشه!
  و اما چندی پیش مستندی رو دیدم در مورد جشن های ۲۵۰۰ ساله که حتما اکثر شمام دیدینش و مثل من اشک که سرچشمش از غرور ملی مون بود در چشمانتون جاری شد.اوج افتخار و بلند مرتبگی برای یک ایرانی در طول شاهنشاهی ایران در زمان این جشن ها رقم خورد.اثراتش رو هم میدونید که چقدر برای وطنمون در چشم جهانیان عزت و اعتبار به همراه داشت.همچنین عمران و آبادانی که به برکت و از محل اعتبارات اون جشن ها برای کشور رقم خورد و هنوز پا برجاست…و
  دوست داشتم به عنوان یک ایرانی این مستند رو از تلوزیون ملی کشور عزیزمون ببینم!
  حرف زیاده ولی…
  بامید روزی که حداقل بجای پسرفت پیشرفت کنیم هرچند کم!
  خیر پیش…

 • دوستان عزیز میتونید هرگونه بحث در این مورد رو در تالار گفتگوی شگفتیها ادامه بدین.
  یک ثبت نام ساده و بعد
  استفاده از فضای صمیمی تالار
  بعد از ثبت نام میتونین به تاپیک ایران باستان رفته و این بحث رو در یکی از تاپیکهای اونجا مثلا تاپیک خود همین مطلب (شگفتی های تخت جمشید) در فضایی صمیمی تر و با امکاناتی بیشتر پی بگیرید.
  با سپاس از همراهیتان.

 • عليرضا مهرپويا

  هرگز نخواب کورش ، دارا جهان ندارد ، سارا زبان ندارد ، رستم در این هیا هو گرز گران ندارد ، روز وداع خورشید ، زاینده رود خشکید ، زیرا دل سپاهان نقش جهان ندارد ، بر نام پارس دریا نامی دگر نهادند ، گویی که آرش ما تیر و کمان ندارد ، دریای مازنی ها بر کام دیگران شد ، دارا کجای کاری؟ دزدان سرزمینت بر بیستون نوشتند اینجا خدا ندارد ، هرگز نخواب کورش ای مهر آریایی ، بی نام تو وطن نیز نام و نشان ندارد.
  تقدیم به همه آریایی ها

 • افتخارم ایرانی بودنه

 • ما خیلی چیزا داشتیم ولی الان چی داریم ….
  کورش باعث افتخار ما و ما باعث خجالت کوروش …

 • واقعا برات متاسفم آقای shenky.معلومه که مطالعه نداری و از اعراب بادیه نشین ملخ خور هستی ولی برای اینکه یه چیزی بفهمی بهت بگم مقدونی بی شرف وقتی به دستور تاییس معشوقه روسپیش شناسنامه ما ایرانیان را آتش زد آن بنا تا یک ماه در آتش می سوخت.درود بر مردان دلیر و بی باک پارس و سرآمد آنان
  آریو برزن دلیر.روانشان همواره در پناه دادار توانا باد

 • روی این دنیای خاکی توی این عهد و زمان

  نیست مثل کشورم اندر جهان

  کشوری دارم سر اندر پا زر است

  اندرون خاک آن پر گوهر است

  چون نژادش بوده از پیش آریا

  مردمی دارد درست وبی ریا

  مردمانی سختکوش و دستگیر

  در وقوع حادثه مانند شیر

  چون به تاریخش بنازند مردمان

  سر به سر اسطوره ها و پهلوان

  پارت و پارس و ماد بودستی نژاد

  همچو آن مردان کجا مادر بزاد

  داشت نیرو در جهان باستان

  چون بخوانیم از کتاب داستان

  بوده مرز کشورم تا نا کجا

  ای دریغ از رهبران نا بجا

  تا که خاکش را به دست آورده اند

  ازبرایش مرد و زن جان داده اند

  لنگ تیمور خان چنگیز رومی بدذات مرد

  چون به مرز کشورم حمله بکرد

  دسته دسته فوج فوج پیر و جوان

  مردمان سر شناس و بی نشان

  ایستادند در بر آنان چو مرد

  ای دریغ از آن همه مردان مرد

  شاه شاهان پادشاه عدل وداد

  بود کوروش نام آن فرخ نژاد

  داد را او آنچنان گسترده بود

  کز برای خود کمی نسپرده بود

  داد را در سنگ چون بنوشته بود

  حق و نا حق را زهم وا کرده زود

  گفت با پورش که فردا چون نهم من سر به خاک

  رو بدست آور دل مردان پاک

  نکته ای گویم به تو هرگز فراموشمت باد

  هم نژاد از پارس داری هم ز ماد

  چون که خواهی در جهان باشی تو شاه

  در دل آنان بسازی پایگاه

  هیچ ظلمی را به حق کس مدار

  نیست انسان در جهان چون پایدار

  بعد مرگم مردمان این زمین

  جملگی گویند بر من آفرین

  آفرین کوروش که تو به کرده ای

  تو کمانت را برای دوستی زه کرده ای

  مرد وزن آزاد باشند در پرستش با خدا

  سعی تو این باشد آنها را تو ننمایی جدا

  حال کشور را تو ایرانی ببین

  مانده بر جا نامی از ایران زمین

  چون زمان شاهی ساسانیان

  رفته نام کشورم پاک از میان

  آن همه بی منطق صحرا نشین

  چون بدیدند حال و روز این زمین

  تاختند با اشتران خود به شرق

  کشورم ویرانه کردند مثل برق

  سهم کشور بعد از آن گشته نصیب

  خدعه نیرنگ نارو و فریب

  چونکه بدوی بود ذات نحسشان

  بود موضوع خرابی بحثشان

  دانش و فرهنگ و اصل دین ما

  پاک کردند از نخست آیین ما

  چون تمدن داشتیم ما با شکوه

  ای خوشا بر مردمان پشتکوه

  باشما هستم ایا شیران پارس

  اوج قدرت را ببینید چون به فارس

  آن همه کاخ و بناهای سترگ

  داشت روزی پادشاهان بزرگ

  پادشاهانی که در وقت نبرد

  هر کدام”شان چونکه قصد جنگ کرد

  دشمنان “شان آنچنان ترسیده اند

  کز هراس چون بیدی بخود لرزیده اند

  شاه شاهان چون کشید لشکر به روم

  گشت پیروز بر سر هر مرز و بوم

  بعد چندین سال آن بد ذات شوم

  چون سپاهی جمع گردیده ز روم

  اوبیامد تا رسید بر مرز شهر

  حکم فرمودش به سربازان ز قهر

  تا توانید شهر را ویران کنید

  من نبینم رحم بر نوباوه و پیران کنید

  بوده آن جنگ آن زمان در ماه مارس

  او بگفت ویران کنید این شهر پارس

  پس بگوییم هر کدام با شاهی از ایران زمین

  سر زخاکت بر کش و ایران ببین

 • این شعر وشعربالایی را برای اطلاع آن وطن فروش سرو ده ام که اسم نحسش اوله.سروده خودم هستش.
  شاهی شاهنشهان کشورم برباد رفت

  آن دلیریها”رشادتها کنون از یاد رفت

  آن همه شاه و فدایی در وطن

  چون فراموش میشود از ذهن من

  بود سالار جهان شاهان پارس

  پایتخت هر کدام”شان شهر فارس

  تا که بودند زنده اندر این زمین

  کس ندیدست مردمانی اینچنین

  خشت اول را نهاد کوروش بجا

  چون که شد اندر جهان فرمانروا

  از برای مردمان پر شد رفاه

  در خورش بودآن لقب”زیبنده شاه

  خواند خود را اینچنین شاه شهان

  سجده کردن در برش کل جهان

  چون که عادل بود او اندر جهان

  رای او می شد قبول در هر زمان

  منجیش خوانند ورا قوم یهود

  چون که آنان را زبندی رسته بود

  رفت همراه یهود تا اورشلیم

  پس بگویندش یهود”دوم کلیم

  گفت بر قوم یهود ای مردمان

  می کنم جبران” امروز این زیان

  بعد سکنی کردن قوم یهود

  از دهان”شان او تشکر می شنود

  چون که می آمد به سوی کشورش

  فکر آبادی ببود اندر سرش

  آری آری کرد آباد او وطن

  پس برابر گشت حق مرد و زن

  چونکه شد وقت سفر آن شاه پاک

  از برایش مرد وزن”شد سینه چاک

  او بگفتا پیکرم بی زر و موم

  بر”هنه آرید خواهم مرز و بوم

  شکل گیرد از تنم خاک وطن

  ذره ذره خاک آن از خاک من

  بعد کوروش جانشینانش چنان

  ساختند این خاک را مانند آن

  در تمام دوره شاهنشهی

  داشتند از حال مردم آگهی

  جور و بیدادی نبود در عصرشان

  راه مردم باز بود بر قصرشان

  پس دو قرنی تاختند بر این روال

  آخر آمد بر حکومت”شان زوال

  آن حکومت را که کوروش کرد بنا

  آخر آمد” عاقبت گشته فنا

  بد سکندر نام آن کشور گشا

  خواند تاریخ کنیه اش”مردم کشا

  چون به دست آورده اند مال ومنال

  پس به پایش خفته اند هشتاد سال

 • سلام بر ایران و ایرانی با نهایت تاسف از وجود بیگانگانی با شناسنامه ایرانی بیگانگانی که چشم دیدن گذشته پر افتخار این کشور را ندارند بدیهی است که در کشور در بره هایی از زمان برخی از اقوام برای دوران کمی حکم رانی کرده اند پس می توان انتظار داشت که مهره های زالو صفت خود را نیز بر جای گذارند درود بر بزرگ افتخار افرین ایران زمین کوروش کبیر و بر بنای استوره سلسله او تخت جمشید

 • با درودوسپاس فراوان-با اقای علی رضا مهرپویا هم عقیده امدیگه حرفی برای گفتن ندارم.

 • شما فوق العاده اید

 • jaleb bood,albateh jalebtar az ezdevaje rokhsareh ba doshman iran zamin veveve,dar yunan ba chand tan az shirazihayi ashna shodam keh dine

 • doostan jaleb ast,faghat khahesh mikonam dar yunan ba chand taan az bachehaye shiraz keh asle shirazi ham boodand ashna shodam,moteasefane edeaye pershian ham dashtand,dineh masihiye yunan ro keh ortodox hast ro ghabool kardand va dar kelisa ghosle tamdid shodand man ham huzur dashtam be davate yeki az dostan bayad esmeshoon ro ham be yunani migzashtand ,motevajeh shodam esmesho gozashteh ALEXANDER moteasef shodam ve yade rokhsareh oftadamo digar baram tafavoti nadasht,bacheha lotfan in masael ro darkkonid.mersi

 • دروود بر شما.بسیار عالی بود.سپاس.
  ولی ایکاش تصاویر بزرگ و با کیفیت رو قرار میدادین.تصاویر خیلی کوچک بودند.

 • شعار ندیم حرکت کنیم .کاری کنیم که آیندگان هم به ما افتخار کنند.

 • چه فایده ما که قدرشونو نمیدونیم عرب زده شدیم در حد سریA ایتالیا
  دریغ است که …

 • واقعا متاسفم واسه همه مردم ایران… ماها اصلا میدونیم تاریخ چیه… اصلا میدونیم تمدن چیه… مثل کبکی میمونیم که سرمون رو تو برف کردیم و در مورد تمدن های باشکوه و عظیم جهانی هیچی نمیدونیم اونوقت درمورد چهار تا تخته سنگی که تو ایران وجود داره اینجوری صحبت میکنیم… باور کنید منم دوست داشتم که ما ایرانیها متمدن و با فرهنگ بودیم ولی متاسفانه نیستیم و در مورد تاریخ و تمدنمون مثل سایر اموراتمون غیر منطقی هستیم و فقط و فقط از روی نا اگای و بیسوادی حرف میزنیم….کاش در مورد تاریخ با شکوه کشورهای دیگه و سایر ملتها هم اگاهی و اطلاعات کافی داشتیم

 • از این جور اثار تو همه جای دنیا و تو تک تک کشورها بیدا میشه
  مهم داشتن اثار خارق العاده و بی نظیر و شگفت انگیزی چون اهرام ثلاثه یا دیوار عظیم چین یا مجسمه های رامسس یا مجسمه ابوالهول یا شهر گمشده اتلانتیس یا شهر بترا یا معابد عظیم اسیای شرقی یا فانوس دریایی شگفت انگیز مدیترانه یا شهرهای عجیب قوم مایا و هزاران هزار اثار و بناهای دیگر شگفت انگیز جهانی.
  البته عجایب هفتگانه دنیا رو هم که یادم رفت بگم که اونا دیگه جای خود دارند.
  مشکل ما ایرانیا اینه که از روی نااگاهی و بی اطلاعی محض چهار تا تخته سنگ خودمون رو بهترین و عجیب ترین اثار باستانی دنیا میدونیم و البته خودمون رو هم متمدنترین ملت دنیا!!!
  کاش ملت ما هم یکم منطقی بودند و وقایع جهانی رو اونجوری که هست میدیدند و انقدر با افکار توهمی و خیالی و خود فریب زندگی نمیکردن.

 • بیایید ماها هم یکم منطقی باشیم وسطح سواد و اگاهی خود و جامعه ایرانی رو بالا ببریم و مثل سایر مردم دنیا تو قرن ۲۱ زندگی کنیم

 • باسلام اینها همه اسنادی است دال بررد نظرات واظهارات اقای ناصرپورپیرار…..خیلی متشکرم ازاسنادومدارک وعکسهای ارایه شده شما…..

 • مطالبی جالبی بود.اهل زنجانم ولی دوروز پیش تخت جمشید بودم حالا دیگه واقعا به ایرانی بودنم افتخار میکنم.

 • به اون پویا میخوام بگم اگه خیلی به آثار های دیگه دنیا افتخار میکنی بهتره تو ایران نمونی آخه بهت فحش بدم نمیتونم یعنی نمیخوام اخه لعنتی حرف تو درست که همه کشور ها واسه خودشون یه تمدنی داشتن اما برو تحقیق کن آیا به اندازه کوروش کبیر به انسان هااحترام میذاشتن آیا جون آدما واسشون اهمیت داشته ؟آیا مثل ایران توزمان هخامنشی به هنرمندان ساخت بنا احترام میذاشتن؟فک نمیکنم تو خودت تحقیق آنچنانی داشتی که این حرفا رو میزنی من واقعا واسه تو متاسفم….

 • lمرا بدون تابوت مومیایی به خاک بسپارید تا اجزا بدنم ذرات ایران را تشکیل دهد…………. زنده باد کوروش کبیر

 • بقول آقای پویا یک بیسواد

  آقای پویا

  چی از تخت جمشید میدونی؟؟سواد داری چهارتا کتاب بخونی؟اصلن میدونی چرا ما به کورش مینازیم ولی شما نه؟
  میدونی گردشگری چیه؟میدونی داشتن افکار کورش در ۲۵۰۰سال پیش یعنی چی؟ما به چهارتا تخت سنگ نمینازیم به وحدانیت اون زمان مینازیم به تعظیم ملتها دربرابر پادشاهمون میبالیم.ولی این تخت سنگها یعنی سند یعنی ریشه.بکارگرفتن اسیرای جنگی و برده ها برای ساخت اهرام مصر هنر نیست.
  برو خودتو اصلاح کن دوست عزیز

 • آشنایی مردمان هر سرزمینی با سرمایه های فرهنگی شان یک ضرورت است تا بتوان با الگو گیری و ایجاد هویت برای آنها، جامعه ای مناسب را ساخت.
  ما پیشینه فرهنگی لازم را داریم و گذشتگان ما نشان داده اند که می توان حکومت خود را به سرزمینهای زیادی صادر کرد در حالیکه پرچم دار صلح و دوستی هم بود، پس چرا این تجربه را با وجود پیشفرفتهای زیادی که در حال حاضر اتفاق افتاده نمی توانیم تکرار کنیم ؟
  لطفا مرا در رسیدن به پاسخ این سوال یاری کنید.

 • متاسفم واسه اونایی که نمیخوان کشورشون رو بشناسن. متاسفم واسه اونایی که کورش بزرگ رو با بقیه ی پادشاهان کشورهای
  دیگه مقایسه میکنن.
  چقد زیبا گفتند.
  کسی که خواب باشه میشه بیدارش کنی ولی کسی که خودشو زده به خواب هرگز…
  درود بر کورش بزرگ…

 • من مخالف کورش نیستم ونمیدانم چجور آدمی بوده احتمالا آدم خوبی هم بوده واقوالی هم هست که همون اسکندر ذوالقدرنینی بوده که در قرآن اسمش آمده که دارای امکاناتی بوده وعادل هم بوده خدا بهتر میدانه اما سرصحبتم در مورد اون دسته افرادی هست که با توسل به حکومت پادشاهی وافتخار کردن به بناها وتمدن های شاهانه واینکه ما یه روزی ابرقدرت بودیم و هزار حرف دیگه در صدد تخریب اسلام هستن اسلامی که خاتمه داد به ادیان الهی و تکلیف بشر را برای همیشه برای ملحق شدن به آخرین دین مشخص کرد اسلامی که حد ومرز نمیشناسه ورنگ وزبان براش ملاک نیست وبرتری انسان ها را نه به تمدن اونها نه به رنگ وزبان اونها نه به ثروت وموقعیت جغرافیائی اونها میدانه بلکه قرآن میفرماید قسم به زمان که انسان درحال ضرروخسران است مگر کسانی که ایمان دارند وعمل صالح انجام میدن وقرآن مخصوص اعراب نیست که یکی درهمین پست گفته من زرتشتی هستم یکی گفته به خیابانی که رضا شاه ساخته افتخار میکنم وفلان وبهامان .
  دوماباید بگم من طرفدار اعراب نیستم ولی چرا اینقدر به اعراب میتازین درحدی که اینقدر با یونانیان که تخت جمشید را خراب کردن دشمن نیستین؟گفتم من طرفدار اعراب نیستم من طرفدار پیامبر وخاندان پاک ومطهرش هستم ومتاسف هستم برای کسی که توی همین پست گفته ما اگه لیاقت داشتیم اعراب نمیشدن بزرگ ما ودرجوابش باید بگم توهم با برخی اعراب نژاد پرست ملخ خورهیچ فرقی در جاهلیت نداری چون اونها نژادعرب را بزرگ میدانن توهم سوزنت گیرکرده روی نژاد خودش واعراب جاهلیت وحتی اقوام غیر عرب که پیام آوران الهی را رد میکرن همیشه به آباء واجداد خودشان افتخار میکردن وهمین عامل باعث شد پیامبران الهی را رد کنن وقرآن در موارد مختلف چنین تفکر وچنین آدم هائی را سرزنش میکنه درحالی که برتری به تقوا وعلم حکمت وحلم وعدالت هست که همه اون در پیامبر و امامان شیعه جمع شده و اگر ایرانی ها اونها را بزرگ میدانن نه بخاطر این هست که نژاد عرب دارن . کما اینکه سلمان فارسی اگر چه فارس بود اما چنان موجب قرب واحترام پیامبر بود که محرم ترین افراد حتی از مسلمانان عرب به پیامبر وخاندانش شد و پیامبر در حدیث معروفی گفت سلمان از ما اهل بیت هست که اگه مقام وجایگان اهل بیت بودن را بدانید اون موقع هست که درک میکنید پیامبر چه گفته .ودرحدیث دیگری هست که حضرت علی فرمود اگر حقایقی که پیامبربرای سلمان گفت برای دیگران میفت چه بسا از دین خارج میشدند
  انسان عاقل تابع حق هست حالا این حق چه از زبان پیامبر عرب باشه چه غیر عرب .وباید گفت آیین اسلام به ایران عزت داد و تمام کسانی که به امپراتوری کورش کبیرافتخار میکنن و میگن که ایران در اون موقع زیر بارزور وستم نمیرفت وستم هم نمیکرد الان خودشان تحت حاکمیت ستم وامپراتوری آمریکا هستن واین تناقضی آشکاره از پادشاهی اسم میبرن که هزینه های سرسام آور برای جشن های ۲۵۰۰ساله میکرده درحالی که خودش نوکر سربه زیر ابرقدرتی مثل آمریکا بوده آیا این با عزت سازگاره و اگه واقعا راست میگن باید به اسلام واقعی بپیوندن که در مقابل حرف زور وستم ایستاده. چرا یک بام ودو هوا دارین شما اگه به فکر عزت هستین نه بی بند وباری چرا به همون فرهنگی ملحق نمیشن که پیامبرش فرمود طلب علم کن ولو اینکه درچین آن را پیدا کنی(کنایه ازدوری وسختی طلب علم هست)وفرمود طلب علم برای هر مسلمانی واجب است و قرآن فرمود شما به لایه های آسمان ها دست پیدا نمیکنید مگر اینکه به سلطان دست پیدا کنید که سلطان دراینجا همون علمه .آیا چنین فرهنگی که بزرگانش به علم وحکمت مشهور بودن و به علم بها میدادن وکلاس های علمی داشتن وبردگان را بخاطر آموزش علم به مسلمان ها آزاد میکردن قابل افتخار نیست؟آیا چنین فرهنگی که میگوید حب وطن از نشانه های ایمان هست وافراد هر سرزمینی را به وطن دوستی ترقیب میکنه را میشه محکوم به منفعت طلبی کرد؟میشه محکوم به گشترش حکومت برای خود کرد که برخی در همین پست دم از مبارزه با اسلام میزنن .پیامبر وقتی به خصروپرویزنامه نوشت نگفت من سرزمنین تورا میخوام وقصد جنگ با تو دارم بلکه شخص شاه رابرای سعادتش به اسلام دعوت کرد درعین حفظ حکومتش وجالب اینجاس که خصرو پرویزهم ازسرغرور و جاهلیت دستور دستگیری پیامبررا به دونفر از نیروهای نظامی تحت امرش داد که این هم جریان جالبی داره ومعجزه ای پیامبر داره که نشان ازنبوت واقعیش داره واینکه دستش توی دست خالق زمین بوده که وقتی فرستاده های خصرو به نزد پیامبررسیدن پیامبر به اونها گفت برگردید در حالی که خصرو پرویز از دنیا رفته واین خبر از غیب بود .خلاصه کلام من اینه که مثل اعراب جاهلی باعث نشید که افخار به نژادتان شما را ازپذیرش حق باز داره که تنها سرمایه شما نزد خداوند در روزقیامت اعمال صالح هست که پایه اون پذیرش اسلامه .درعالم برزخ وروز قیامت از شما نمیپرسن که طرفدار کدام شاه بوده از شما میپرسن که طرفدار کدام یک از نماینده های الهی بودی واگر در میان مردمان آخرالزمان باشی از شما میپرسن که آیا اسلام آوردی یا نه آیا پیامبر را قبول داشتی یا نه .دین زرتشت در زمان خودش برای مردمان اون زمان حجت شرعی داشت وپیروانش به بهشت میرن اما برای این زمان از هیچ کشی هیچ دیدنی در صورتی که آگاهی داشته باشه پذیرفتنی نیست مگر اسلام که سخن صریح قرآنه سخن همون خدائی هست که یک زمان دستور به پذیرش زرتشت ویک زمان دستور به پذیرش دین نوح و دین ابراهیم ودین موسی ومسیح داد

 • به نظرم تخت جمشید کار معماران ایرانی نبوده، چون معماری اصیل ایرانی معماری خشتی است مانند: چغازنبیل و ارگ بم و… که با آب و هوای ایران سازگار تر بوده و هزینه ساخت کمتری دارد. ولی در کشورهای اروپایی که رطوبت هوا زیاد و نزولات جوی فراوان است، بنای خشتی دوام زیادی ندارد. لذا معماران آنجا برای ساخت بناهای بادوام مجبور به استفاده از سنگ شده اند که دوام زیادی دارد و به همین دلیل پیکره تراشی هم پیشرفت پیدا نمود. که البته آن را هم از مصریان باستان آموخته اند. احتمال زیاد تخت جمشید توسط معمارانی که در جنگ ایران با روم شرقی و یونان، اسیر ایرانیان شده بودند، ساخته شده و به همین دلیل هم توسط اسکندر و یارانش به آتش کشیده شد. چون آن را متعلق به ایرانیان نمی دانستند. لذا بناهای سنگی مانند تخت جمشید مربوط به یک مقطع خاصی از تاریخ ایران یعنی زمان فتوحات می باشند و در قبل و بعد از این بازه زمانی دیگر اثری از این نوع معماری به چشم نمی خورد. و الآن هم به همین دلیل غرب سعی در تبلیغ آن و معرفی اش بعنوان نماد تاریخ و تمدن ایران دارد. چون خود را مالک معنوی آن می داند.

 • سپاس از مطلب خوبتان

 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  :لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.