قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / علوم غريبه / نظر قرآن و اسلام در مورد « دنیای موازی » چیست
کانال تلگرام شگفتیها

نظر قرآن و اسلام در مورد « دنیای موازی » چیست

 

بدیهی است که در آن عوالم نیز حیات و بالتبع حرکت و زمان وجود دارد، اما نه زمان مادی که از چرخش سیارات به دور خود یا یک دیگر به دست آید.


نظر دین اسلام در مورد «زمان‌های موازی» چیست و آیا در قرآن کریم در این مورد مطلبی آمده است؟

وجود زمان موازی، مستلزم وجود جهان موازی است. اگر چه سابقه‌ی این نظریه را از قرن ۱۹ مطرح می‌کنند و در دهه‌های اخیر و به بویژه پس از توجه به فیزیک کوآنتوم نظریات متعددی در این زمینه ارائه شده است، اما اسناد تاریخی نشان می‌دهد که سابقه‌ اینگونه تخیلات حتی به هزاران سال قبل از میلاد می‌گردد. اما در عین حال هم چنان فقط و فقط یک نظریه «یعنی حدس و گمان بدون هیچ پایه‌ی علمی» است و حتی شواهد قابل تاملی نیز برای آن ارائه نشده است، چه رسد به دلایل متقن علمی.

البته منظور دانشمندان ماتریالیست (ماده گرا) این است که شاید جهانی شبیه به جهان مادی مشهود وجود داشته باشد و احیانا موجودانی نیز در آن زندگی مادی داشته باشند، که چنین نظریه‌ای هیچ‌گاه به اثبات نزدیک نیز نخواهد شد. چرا اولا وجود ندارد و ثانیا ابزار شناخت در جهان بینی مادی محدود به حس و کشف آن محدود به نظریه و آزمون است و برای انسان جز همین جهان مادی فعلی قابل آزمایش و تجربه نخواهد بود.

اما اگر موضوع را از دیدگاه وسیع‌تری مورد مطالعه قرار دهیم و سخن از «عوالم» دیگر با موجودات منطبق با خود به میان آوریم، به نتیجه می‌رسیم که وجود عوالم دیگر، نه تنها نظریه‌ی جدیدی نیست، بلکه اثبات شده است. عالم ماده، عالم صورت (برزخ) و عالم روح، اولین معلومات انسان راجع به عوالم گوناگون در آموزه‌های دینی می‌باشند که از آنها به عوالم «حیات دنیوی»، «حیات برزخی» و «حیات اخروی» نیز یاد می‌شود.

اگر چه قرآن کریم یک کتاب تخصصی شیمی و فیزیک نیست که در خصوص شیمی‌آلی یا فیزیک کوآنتوم سخن بگوید، اما از آنجا که اشارات زیربنایی به جهان‌شناسی، زیست‌شناسی، انسان‌شناسی … و معاد شناسی دارد، به همه این عوالم و حتی حیات در آنها اشارات محکم و مستدلی دارد. همین که می‌گوییم:«الحمد لله رب العالمین»، یعنی می‌دانیم که عوالم گوناگونی وجود دارد که الله جل جلاله رب و پروردگار همه‌ آنهاست.

بدیهی است که در آن عوالم نیز حیات و بالتبع حرکت و زمان وجود دارد، اما نه زمان مادی که از چرخش سیارات به دور خود یا یک دیگر به دست آید. چرا که خورشید و زمین و به اصطلاح چرخ فلک، مختص همین جهان مادی مشهود هستند. بلکه زمان به معنای «تقدم و تأخر» یا همان قبل و بعد، که معنای دیگری برای حرکت است.

لذا شاهدیم قرآن کریم از یک «روز» در آن زمانی که دیگر خورشید، زمین، ستاره، سیاره و کهکشانی وجود ندارد سخن به میان آورد و برای این که بشر حاضر در این جهان مادی طول روز آن زمان را درک کند، می‌فرماید آن یک روز برابر با ۵۰ هزار سال فعلی شماست و از موجودات عوالم دیگر چون ملائک و روح نام می‌برد.

«تَعْرُجُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ إِلَیْهِ فی‏ یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسینَ أَلْفَ سَنَه» (المعارج، ۴)

ترجمه: ملائکه و روح در روزى که مقدار آن پنجاه هزار سال است (یعنى در روز قیامت) به سوى او عروج مى‏کنند.

مطلب پیشنهادی

پیشگویی و فالگیری

حقایق، داستان ها و تخیلات درباره پیشگویی و فالگیری Fortune-Telling

پیشگویی و فالگیری هزاران سال است که انجام می شود. انسان ها همیشه دوست داشته …

۵ دیدگاه

 1. لطفااگر چیزی در مورد زمان دارید برام ارسال کنید
  چون برای جشنواره خوارزمی اطلاعات می خواهم.
  پستتون خیلی زیبا بود بی شک یکی از بهترین سایت های علمی ایرانی هستید.

 2. pas man momkene uieie jahani morde basham momkene n
  tuie ie jahani dar hale khordan basham tu ie jahani dar hal telvisioddidan basham pas man 2 be tavane n tam!darkesh sakhe

 3. بله امکان داره هزاران هزارن جهان وجود داشته باشه و حتی شرایتمون در هر دنیا متفاوت باشه این طوری در زمانی که به خذا می گی من اگر درشرایطی بهتر بودم حتما به کمال مرسیدم و خدا نشون میشده که تو تو همه شرایط بودی ولی به کمال نرسیدی

 4. با سلام
  نویسنده ی این مطلب – که مشخص هم نیست چه کسی ست – چگونه میتواند به قطع سخن از نبودن جهان یا جهانهای موازی سخن بگوید ؟ در حالیکه در فیزیک کوآنتوم احتمال وجود آن تایید شده است ؟؟؟
  دلیل نویسنده چیست ؟ … این جملات ” چنین نظریه‌ای هیچ‌گاه به اثبات نزدیک نیز نخواهد شد. چرا اولا وجود ندارد … ” با کدام پشتوانه ی قطعی از ایشان صادر شده است ؟؟؟
  این نوع نوشتن مطلب آنرا از ارزش علمی دور میکند متاسفانه …

 5. سلام ودرود
  به نظر من جهان موازی وجود داره ومن خودم یکی از طرفداران آن هستم.امید وارم به طور قطع اثبات بشه
  سایت شماهم عالیههههههههههههههههههههههه……………!
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.