قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / شگفتي‌هاي دنياي معاصر / پلاستیک های انباشته در اقیانوس ها محیط زیست و سلامت تمام جانداران را تهدید می کنند
کانال تلگرام شگفتیها

پلاستیک های انباشته در اقیانوس ها محیط زیست و سلامت تمام جانداران را تهدید می کنند

پلاستیک های انباشته در اقیانوس ها

در حالی که استفاده از کیسه های پلاستیکی مضر برای محیط زیست در برخی از کشورهای دنیا ممنوع شده، اما استفاده از این کیسه های پلاستیکی روز به روز در ایران بیشتر می شود. استفاده از این پلاستیکها باعث به وجود آمدن مشکلات جدی زیست محیطی شده اند. بر اساس آخرین گزارشها در حال حاضر ۲۶۹ هزار تن زباله ی پلاستیکی در اقیانوس ها انباشته شده است.

برخی از جانداران، پلاستیک را به اشتباه به جای غذا می خورند و به این ترتیب پلاستیک به بدترین شکل وارد چرخه ی حیات می شود. اصلاً سخت نیست اگر از امروز تصمیم بگیریم حداقل هر کدام از ما روزانه یک کیسه پلاستیکی کمتر استفاده کنیم.

تازه ترین مطالعه دانشمندان در زمینه آلودگی اقیانوس ها نشان می دهد بخش قابل توجهی از ۲۶۹ هزار تن پلاستیکی که در اقیانوس ها وجود دارد به شکل ریز قطعات یا حتی میکرو پلاستیک ها اکثر آب های آزاد جهان را تحت تأثیر قرار داده است. تا پیش از این همواره نسبت به وجود انبوهی از پلاستیک ها در اقیانوس های سراسر جهان ابراز نگرانی شده بود، اما هیچ گاه آمار دقیقی در این خصوص ارائه نشده بود.

طی چند سال گذشته دانشمندانی از ۶ کشور جهان داده های به دست آمده از ۲۴ مأموریت اکتشافاتی از سراسر اقیانوس های جهان را جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار دادند. آن ها این اطلاعات را طی ۶ سال یعنی حد فاصل سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ جمع آوری کردند.

این ارزیابی ها نشان داد حداقل ۵.۲۵ تریلیون قطعه پلاستیک ریز و درشت در سراسر اقیانوس های جهان وجود دارد که این مسأله می تواند تهدیدی جدی برای سلامت آب های آزاد جهان به شمار بیاید.

بر این اساس مشخص شده که قطعات درشت پلاستیک در نواحی نزدیک به سواحل و قطعات ریزتر در نقاط دور از ساحل در آب شناور هستند.

دانشمندان ضمن اشاره به نتایج این ارزیابی طولانی مدت نسبت به وضعیت فعلی اقیانوس های جهان به شدت ابراز نگرانی می کنند و معتقدند اگر این روند به همین ترتیب ادامه پیدا کند حیات بسیاری از گونه های آبزی در معرض خطر جدی قرار می گیرد.

گرداب شمال اقیانوس آرام، منطقه ای است که جریان آب مانند گرداب در جهت عقربه ساعت در حال چرخش است و آب چهار اقیانوس مهم در آنجا به یکدیگر می پیوندد. جریان آب، میلیون ها تن زباله را به مرکز این گرداب آورده که اکنون منطقه ای بزرگ تر از مساحت ایالت تگزاس در آمریکا را پوشانده است. دانشمندان بیش از ۵۰ نوع از آلاینده ی دریا را در ۱۷ نقطه آزمایش و جزئیات این مواد را یادداشت کردند.

داگ وودرینگ، مسئول پروژه ی بررسی وضعیت آلودگی در اقیانوس ها گفته است:

در حالی که بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر از خشکی فاصله داشتیم و برای روزها هیچ کسی را ندیده بودیم، رد پای انسان در حتی دور افتاده ترین محل در کره زمین دیده می شد.

یکی دیگر از این دانشمندان افزود:

سی سال پیش در اولین ماموریتم به گرداب شمال اقیانوس آرام، تنها چند بطری شیشه ای، یک تور و شاید دو شیئی پلاستیکی را مشاهده کرده بودم. ولی در مأموریت اخیر به همان محل، وضع بسیار تغییر کرده بود به طوری که در مدت ۳۰ دقیقه، بیش از ۴۰۰ شیئی پلاستیکی در سطح آب مشاهده کردم.

استفاده از پلاستیک در کشور خودمان نیز به شدت و به شکل بی رویه ای رواج یافته است. از آنجایی که کیسه های پلاستیکی به صورت رایگان توزیع می شوند مردم نیز بدون هیچ ملاحظه ای به شکل بی رویه ای از آن ها استفاده می کنند. جالب است بدانید که هزینه ی بازیافت پلاستیک به مراتب بالاتر از تولید آن است و به این ترتیب بیشتر از آنکه پلاستیک بازیافت شود از نو تولید می شود. همه ی ما با انبوه زباله ها در محیط زیست روبرو شده ایم، نه تنها این پلاستیک ها چهره ی طبیعت را تحت تأثیر قرار می دهند بلکه مشکلات بسیاری برای موجودات زنده ایجاد می کنند. برخی از جانداران، پلاستیک را به اشتباه به جای غذا می خورند و به این ترتیب پلاستیک به بدترین شکل وارد چرخه ی حیات می شود. اصلاً سخت نیست اگر از امروز تصمیم بگیریم حداقل هر کدام از ما روزانه یک کیسه پلاستیکی کمتر استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی

شگفتیهای تار عنکبوت

رمزگشایی یکی دیگر از شگفتیهای تار عنکبوت توسط محققان

گروهی از محققان انگلیسی موفق شده اند طی تحقیقاتی، یکی دیگر از خواص شگفت انگیز …

یک دیدگاه

  1. سایتتون واقعا عالیه.دستتون درد نکنه.یک دنیا سپاس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.