قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / گالري / عكس / اطلاعات توریستی و گردشگری کشور اسپانیا (Kingdom of Spain)
کانال تلگرام شگفتیها

اطلاعات توریستی و گردشگری کشور اسپانیا (Kingdom of Spain)

جاذبه های گردشگری اسپانیا

اسپانیا کشوری واقع در شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شمال با فرانسه و آندورا، در غرب با پرتغال، در جنوب با جبل الطارق و مراکش و هم چنین دارای مرزهای دریایی در شرق با دریای مدیترانه، و در غرب و شمال با اقیانوس اطلس است.

سرزمین اسپانیا ۵۱ امین کشور پهناور جهان و دومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد از فرانسه است که شامل قسمت اعظم شبه جزیره ایبری، جزایر و ملیله در شمال قاره آفریقا و برخی جزایر دیگر واقع در مقابل سواحل این قاره و خود شبه جزیره است.

اطلاعاتی جامع درباره کشور اسپانیا و جاذبه های گردشگری و توریستی اسپانیا (Kingdom of Spain) همراه با تصاویر زیبا

پایتخت: مادرید

وسعت: ۵۰۴۰۳۰ کیلومترمربع

زبان رسمی: اسپانیایی

واحد پول: یورو

کد تلفن: ۰۰۳۴

دامنه اینترنتی: es.

شهرهای مهم: بارسلون (Barcelona)، والنسیا (Valencia)، سویا (Seville)، ساراگوسا (Zaragoza)، مالاگا (Málaga)، بیلبائو (Bilbao)

جاذبه های گردشگری اسپانیا

ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی و اقتصاد اسپانیا

از نظر فرهنگی اسپانیا یک کشور غربی است. به خاطر وجود جنبه های قدرتمندی از میراث فرهنگی روم در تمام زوایای زندگی اسپانیایی ها، اسپانیا کشوری لاتین به حساب می آید. با این حال فرهنگ اسپانیایی به خاطر تاریخ و قدمت طولانی این کشور از جنبه های گوناگون از هنر گرفته تا کشاورزی تا آشپزی و موسیقی تحت تأثیر دیگر کشورهای اروپایی و کشورهای مدیترانه ای بوده است. ۴۴ مکان تاریخی و فرهنگی در اسپانیا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. اسپانیا از نظر تعداد میراث فرهنگی مورد حمایت یونسکو پس از ایتالیا و چین در رده سوم جهان قرار دارد.

مذهب رسمی مردم اسپانیا کاتولیک است. در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۶) جمعیت اسپانیا رسماً به ۴۶ میلیون نفر رسید. تراکم جمعیت اسپانیا ۹۱ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد که از بیشتر کشورهای اروپای غربی کمتر است. پراکنش جمعیت اسپانیا بسیار نابرابر می باشد. به جز مادرید و حومه آن بیشتر جمعیت در مناطق ساحلی زندگی می کنند. جمعیت اسپانیا در سال ۱۹۰۰ (۱۲۷۸) برابر با ۱۸ میلیون نفر بود که تاکنون دو برابر شده است. بیشتر رشد جمعیت مربوط به دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ است. در ۱۹۸۰ نرخ تولد رو به کاهش گذاشت و نرخ رشد جمعیت نیز کاهش یافت اما جمعیت باز هم رو به فزونی نهاد که دلیل آن بازگشت اسپانیایی هایی بود که در دهه ۱۹۷۰ به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کرده بودند. در سال های اخیر نیز با وجود کاهش نرخ تولد به دلیل ورود خیل عظیم مهاجران که هم اکنون ۱۲٪ جمعیت را تشکیل می دهند؛ جمعیت رو به فزونی بوده است. بیشتر مهاجران ساکن در اسپانیا اهل آمریکای لاتین (۳۹٪)، آفریقای شمالی (۱۶٪)، اروپای شرقی (۱۵٪) و آفریقای سیاه هستند. در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۳) دولت اسپانیا با اجرای طرح سه ماهه عفو عمومی به عده مشخصی از افراد بیگانه فاقد مدرک، اقامت قانونی اعطا کرد.

در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۶) به ۸۴۱۷۰ نفر در اسپانیا تابعیت داده شد که بیشتر آنها اهل اکوادور، کلمبیا و مراکش بودند. بخش قابل ملاحظه ای از اتباع خارجی ساکن در اسپانیا از دیگر کشورهای غربی و مرکزی اروپا آمده اند و بیشتر آنها بریتانیایی، فرانسوی، آلمانی، هلندی و نروژی هستند و بیشتر در مناطق ساحلی مدیترانه و جزایر بالئاری به گذران دوره بازنشتگی مشغول هستند.

جمعیت قابل توجهی از اسپانیایی تبارها در سایر نقاط جهان به ویژه در آمریکای لاتین زندگی می کنند. با آغاز قرن پانزدهم جمعیت زیادی از ایبریایی ها وارد آمریکای لاتین شدند. امروزه بیشتر سفیدپوستان آمریکای لاتین ریشه ای از اسپانیا و پرتغال دارند.

اسپانیا بزرگ ترین تولید کننده روغن زیتون جهان است. اسپانیا دارای معدن آهن، مس، ذغال سنگ، کبالت، نقره، جیوه و فسفات های مختلف است. صنایع عمده پارچه بافی، کاغذ سازی، صنایع اتومبیل در این کشور رونق خاصی یافته است.

جاذبه های گردشگری اسپانیا

جاذبه های گردشگری اسپانیا

در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری بزرگ دنیا بدل شده است و در سال ۲۰۰۶ ارزش آن حدود ۴۰ میلیارد یورو برابر با ۵٪ تولید ناخالص داخلی کشور بوده است. امروزه اقلیم، آثار تاریخی و فرهنگی، موقعیت جغرافیایی و امکانات رفاهی اسپانیا باعث شده تا گردشگری به یکی از صنایع اصلی و همچنین منبع درامد و اشتغال ثابت برای این کشور بدل شود. سازوکار رتبه بندی هتل ها و اقامتگاه ها در اسپانیا بسیار سختگیرانه تر از دیگر کشورهای اروپایی است و به همین دلیل هتل های اسپانیایی سطح بالاتر و گرانتر از دیگر کشورهای اروپایی است.


مهمترین جاذبه های گردشگری شهر مادرید

جاذبه های گردشگری اسپانیا

جاذبه های عمده دیدنی در مادرید عبارتند از پالاسیو رئال یا کاخ سلطنتی، پارک رتیرو، موزه باستان شناسی، و سه موزه هنری معروف: موزه دل پرادو، موزه ملی مرکز هنری رئینا سوفیا و موزه تایسن- بورنمیسا.

میدان مرکزی مادرید یا میدان Plaza Mayor: توسط پادشاه فلیپ سوم در سال ۱۶۱۹ میلادی ساخته شده که مجسمه او در وسط میدان قرار دارد. بسیاری از فستیوالها و جشنهای ملی در این میدان برگزار می شود.

میدان del sol Puerta (به معنای دروازه خورشید): یکی مربوط به مجسمه پادشاه چارلز سوم می باشد و دیگری مربوط به مجسمه یک خرس در کنار درختی به نام Madrono tree که هر دو سمبل خانوادگی و اشرافی کشور اسپانیا محسوب می شوند. مجسمه خرس و درخت حدود ۲۰ تن وزن دارد و درخت به توت فرنگی ترجمه می شود علت آن هم این است که این میوه های درخت بسیار شبیه توت فرنگی است ولی بسیار شیرین تر از آن هستند و برای درست کردن مربا از آن استفاده می شود.

میدان Plaza de Cibeles: یکی از میادین اصلی شهر مادرید و سمبل شهر محسوب می شود. چشمه وسط میدان محل ملاقات طرفداران دو آتیشه باشگاه فوتبال رئال مادرید در زمان پیروزی این تیم در لالیگا و یا جام باشگاه اروپاست. قدمت ساخت این میدان به قرن ۱۷ میلادی باز می گردد.

میدان Puerta Alcala: در قرن ۱۷ توسط فرمان پادشاه کارلوس سوم بعنوان دروازه ورود به شهر کوچکی به نام Alcala در نزدیکی مادرید ساخته شد.

کلیسای Almudena: در سال ۱۸۷۹ میلادی به سبک گوتیک ساخته شد و در نزدیکی رویال پلاس واقع شده است. این کلیسا متعلق به کاتولیکهاست و چشم انداز زیبایی دارد.

ساختمان رویال پالاس (Royal Palace): که محل اقامت پادشاه اسپانیاست. وسعت محدوده این قصر در حدود ۱۳۵۰۰۰ متر مربع با ۲۸۰۰ اتاق است.

موزه prada: با ۲۱۳۲ سال سابقه تاریخی و با بیش از ۷۰۰۰ تابلوی نقاشی و بیش از ۷۰۰ مجسمه قرن دوازدهم تا نوزدهم میلادی از جمله شاهکارهای نقاشی نقاشان برجسته دنیا مثل رامبراند، بوتیچلی، فرانسیسکو گویا و … یکی از مهمترین نقاط دیدنی مادرید است.


مهمترین جاذبه های گردشگری شهر بارسلون

جاذبه های گردشگری اسپانیا

بارسلون دارای ۱۲ پارک تاریخی و دارای آثار باستانی است. آثار معماری دو معمار مشهور اسپانیایی یعنی آنتونیو گائودی و لوئیز مونانز در بارسلون به ثبت جهانی رسیده اند و کلیسای ساگراد فامیلیا، از شاهکارهای بی نظیر سبک نئو گوتیک، چشمان هر بازدید کننده ای را خیره می سازد. بارسلون شهری است که هر نوع گردشگری را با هر سلیقه علاقه به خود جذب میکند. از شاهکارهای پیکاسو در “موزه پیکاسو” موزه خوان میرو و موزه دریایی بارسلون و آسمان خراش قرن بیست و یکم از دیگر آثار شهر بارسلون می باشد.

باری گوتیک مرکز شهر قدیم بارسلون است که با وجود برخی تغییرات ایجاد شده در قرن ۱۹ و اویل قرن ۲۰ بناهایی از قرون وسطی و تعدادی قدیمی تر متعلق به رومی ها هنوز در آن وجود دارد. معماری مدرنیزم کاتالان که بین سال های ۱۸۸۵ و ۱۹۵۰ گسترش یافته، میراث بسیار مهمی در بارسلون است و شمار قابل توجهی از این بناها در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. در این میان کارهای معماری آنتونیو گائودی که در سرتاسر شهر آن ها را می توان یافت، قابل توجه است. بهترین بنا و معروف ترین کار او کلیسای ناتمام ساگرادا فامیلیا است که از سال ۱۸۸۲ در دست ساخت بوده و هزینه های آن از کمک های شخصی تامین می شود، زمان پایان ساخت این بنا ۲۰۲۶ برآورد شده است.


وضیعت آب و هوایی اسپانیا

جاذبه های گردشگری اسپانیا

شمال اسپانیا دارای آب و هوای معتدل بوده و بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی دارای آب و هوای مدیترانه ای است. پر باران ترین بخش کشور در شمال و شمال غربی است. جنوب شرق این سرزمین با تابستان های داغ و زمستان های معتدل آب و هوایی مدیترانه ای دارد. منطقه خشک مرکزی با تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوایی متنوع دارد. کوه های مرتفع پیرنه آب و هوای سرد کوهستانی و شمال غرب (گالیسیا) با تابستان های خنک آب و هوای مرطوب اقیانوسی اطلس را دارد.

جاذبه های گردشگری اسپانیا

شهر مادرید دارای زمستانی ملایم و تابستانی گرم است. دمای هوای مادرید در زمستان به ندرت به درجه ی صفر و یا پائین تر از آن می رسد و گرمای آن در تابستان گاهی از ۴۰ درجه سانتیگراد نیز فراتر می رود.

بارسلون داری آب و هوای مدیترانه ای است، با زمستان معتدل و مرطوب و تابستانهای گرم وخشک، سردترین ماه های سال (ژانویه و فوریه است که دما به صفر درجه بالای صفرمی رسد) در این شهر بندرت برف می بارد اما بارانهای فراوان در شش ماهه دوم سال هوای شهر را مرطوب و دلپذیر میکند. گرمترین ماه های سال نیز جولای و آگوست با ۳۰ تا ۳۸ درجه بالای صفر است.

منابع:

ویکی پدیای فارسی و انگلیسی

کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان تالیف رضا فریدون نژاد

ترجمه و گردآوری: شگفتیها

مطلب پیشنهادی

موزه موتر تاریخ پزشکی

عجیب‌ترین و ترسناک ترین جاذبه های گردشگری جهان

در این پست به معرفی و بررسی ۶ مورد از مکانهای توریستی و جاذبه گردشگری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.