قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / شگفتي‌هاي تاريخي / تمدن های گمشده: ۱۲ تمدن که در میان رمز و راز ناپدید شدند (قسمت سوم)
کانال تلگرام شگفتیها

تمدن های گمشده: ۱۲ تمدن که در میان رمز و راز ناپدید شدند (قسمت سوم)

تمدن های گمشده

چرا یک تمدن شکوفا و پیشرفته در زمان خود، به طور ناگهانی متوقف شده و ساکنان آن از بین رفته و معماری اش متروک می شود؟ نظریه پردازان توطئه، حدس و گمان هایی عجیب و غریب در این مورد دارند؛ از جمله ربوده شدن توسط موجودات فضایی. اما در مورد این ۱۲ اجتماع و تمدن، علل موجود به احتمال قوی، این جهانی و زمینی می باشد. بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی، تهاجم و تاخت و تاز و مشکلات اقتصادی. با این حال ما نمی دانیم و به احتمال زیاد نیز هرگز نخواهیم دانست که دقیقا چه اتفاقی افتاده و چگونه امپراتوری خمر در کامبوج (the Khmer Empire of Cambodia)، تمدن باستان عصر مفرغ جزیره کرت (the Minoan society of Crete) یا دو تمدن باستانی موجود در ایالات متحده به پایان رسیده اند.

معرفی ۱۲ تمدن گمشده  در میان رمز و راز و بررسی علل نابودی و زوال این تمدنها – بخش سوم

 

کاهوکیا (Cahokia) ، ایلینوی (Illinois)، ایالات متحده آمریکا

تمدن کاهوکیا

تعداد کمی از آمریکایی ها متوجه هستند که بقایای یک تمدن باستانی گمشده در ایالت ایلینوی وجود دارد. درست آن سوی رودخانه می سی سی پی در سنت لوئیس، میسوری. سایت باستانی تپه های کاهوکیا (Cahokia Mounds) که تمدن بومی فرهنگ می سی سی پی (Mississippian culture) را داشته است، به حدود ۶۰۰ پس از میلاد مرتبط می شود.

ساکنان کاهوکیا به نظر نمی رسد که نوشته و مکتوب حفظ شده ای داشته باشند. اما حفظ این میراث جهانی بوسیله مجسمه های سفالی و دیگر ابزار آلات ابتدایی انجام گرفته است. کاهوکیا یکی از بزرگترین مراکز شهرنشینی در این منطقه بوده که بیش از ۴۰ هزار نفر در آن ساکن بوده اند. یعنی بیشتر از جمعیت لندن در سال ۱۲۵۰ میلادی یا بیشتر از هر شهر آمریکا تا فیلادلفیا در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی.

کاهوکیا تقریبا صد سال قبل از اینکه اروپاییان به آمریکای شمالی برسند، نابود شده بود. علت از بین رفتن این تمدن ممکن است عوامل زیست محیطی یا حمله مردم دیگر تمدنها به آن باشد.


تمدن موکنای (Mycenaean Civilization)، یونان

تمدن موکنای

بر خلاف مینوآن ها که قبل از میسین ها می زیستند، موکنای فقط به واسطه تجارت رونق نیافته بود، بلکه مجموعه ای گسترش یافته از تمدن یونان بود. زمان اوج تمدن موکنای درست مصادف بود با ناپدید شدن تمدن مینوآن (Minoans). این تمدن قبل از نابودی اش که در حدود ۱۱۰۰ پیش از میلاد اتفاق افتاد، به مدت پنج قرن در سلطه بود.

افسانه هلنی ، یونانی (Hellenic legend) بر آن است که موکنای احتمالا تروی اساطیری را شکست داده است و مصنوعات این امپراتوری در نقاط دوری از ایرلند یافت شده است. در حقیقت این تمدن فرهنگی و اقتصادی ثروتمند در پشت ثروتی از هنر، معماری و ابزار و مصنوعات باقی مانده است.

برای تمدن موکنای چه اتفاقی افتاد؟ ممکن است بلایای طبیعی آنها را از بین برده باشد. اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که یا مهاجمان خارجی و یا درگیری های داخلی آنها را از صفحه روزگار حذف کرده باشد.


تمدن موچه (Moche Civilization)، پرو

تمدن موچه

تمدن موچه بیشتر از آنکه یک امپراتوری باشد، مجموعه ای از مردم با فرهنگ مشترک بود که یک جامعه مبتنی بر کشاورزی و زراعت همراه با کاخها، اهرام و کانال های آبیاری پیچیده در ساحل شمالی پرو مابین حدود ۱۰۰ و ۸۰۰ میلادی محسوب می شد. با اینکه از این تمدن هیچ زبان نوشته شده ای در دست ما نیست ولی سرنخ هایی از آنها برای ما باقی مانده که در قالب سفال های فوق العاده دقیق و معماری با عظمت می باشد.

در سال ۲۰۰۶ یک اتاق یا تالار از تمدن موچه کشف شد که ظاهرا برای قربانی کردن انسان مورد استفاده قرار می گرفته است و شامل بقایای انسان بود. تئوری های مختلفی مبنی بر علل ناپدید شدن تمدن موچه وجود دارد، اما شایع ترین توضیح، تاثیرات ال نینو (El Nino)، یک الگوی آب و هوایی شدید با تناوب دوره ای جاری شدن سیل و خشکسالی است. شاید این تئوری، تلاش های خونین موچه ای ها را برای دلجویی از خدایان آشکار می کند.


فرهنگ کلوویس (Clovis Culture) ، آمریکای شمالی

فرهنگ کلوویس
شناخت کمی درباره فرهنگ کلویس وجود دارد. مردمان سرخپوست – هندی (Paleo-Indian) که تصور می شد اولین ساکنان انسانی در آمریکای شمالی باشند. باستانشناسان به طور آزمایشی مصنوعاتی را در نزدیکی کلویس در نیومکزیکو یافته اند که با آزمایشات سن یابی کربنی به ۱۳۵۰۰ سال قبل بر می گردد. اما قدمت بیشتر از ۱۰ هزار سال غیر قابل اعتماد در نظر گرفته می شود.
مصنوعاتی همچون تیغه هایی از جنس سنگ و استخوان، تنها سرنخ های ما از کلوویس می باشند که به عنوان فعالیت های قدیمی انسان شناخته می شوند. اما کلوویس چگونه ناگهان ناپدید شده است؟ برخی بر این باورند  که کلوویسی ها به خاطر شکار بیش از حد، منابع غذایی خود را از بین برده اند ویا تغییرات آب و هوایی، بیماری علت آن بوده است.

منبع: webecoist.com

گردآوری و ترجمه: شگفتیها دات کام

مطلب پیشنهادی

تابوت های آویزان عجیب در چین

راز تابوت های شگفت انگیز آویزان از صخره در چین

تابوت هایی شگفت انگیز و بسیار عجیب در جنوب غربی چین وجود دارد که در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.