قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / شگفتي‌هاي تاريخي / تمدن های گمشده: ۱۲ تمدن که در میان رمز و راز ناپدید شدند (قسمت دوم)
کانال تلگرام شگفتیها

تمدن های گمشده: ۱۲ تمدن که در میان رمز و راز ناپدید شدند (قسمت دوم)

تمدن های گمشده

چرا یک تمدن شکوفا و پیشرفته در زمان خود، به طور ناگهانی متوقف شده و ساکنان آن از بین رفته و معماری اش متروک می شود؟ نظریه پردازان توطئه، حدس و گمان هایی عجیب و غریب در این مورد دارند؛ از جمله ربوده شدن توسط موجودات فضایی. اما در مورد این ۱۲ اجتماع و تمدن، علل موجود به احتمال قوی، این جهانی و زمینی می باشد. بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی، تهاجم و تاخت و تاز و مشکلات اقتصادی. با این حال ما نمی دانیم و به احتمال زیاد نیز هرگز نخواهیم دانست که دقیقا چه اتفاقی افتاده و چگونه امپراتوری خمر در کامبوج (the Khmer Empire of Cambodia)، تمدن باستان عصر مفرغ جزیره کرت (the Minoan society of Crete) یا دو تمدن باستانی موجود در ایالات متحده به پایان رسیده اند.

معرفی ۱۲ تمدن گمشده  در میان رمز و راز و بررسی علل نابودی و زوال این تمدنها – بخش دوم

امپراتوری اکسومیت ، اتیوپی (The Aksumite Empire)

امپراتوری اکسومیت

یکی از شرکای اصلی تجارت با امپراتوری های روم و هند باستان، امپراتوری اکسومیت (Aksumite Empire) بود که با عنوان پادشاهی آکسوم (Aksum) یا (Axum) نیز شناخته می شود. گستره ی حکومت این امپراتوری در قرن ۴ پیش از میلاد از شمال شرقی آفریقا از جمله اتیوپی شروع می شد.

امپراتوری اکسومیت که به گمان برخی، همان سرزمین ملکه سبا می باشد، احتمالا رشد و توسعه ی تکامل آفریقای بومی بود که بعدها اریتره امروزی، شمال اتیوپی، یمن، جنوب عربستان و شمال سودان را در بر گرفت. این امپراتوری الفبای مخصوص خود را داشت و اهرام و ستون های بزرگی را بنا نمود که هرم ابلیسک (Obelisk of Axum) از آن جمله است که همچنان پابرجاست. این اولین امپراتوری بزرگی بود که به مسیحیت گروید.

از دلایل سقوط و انحطاط امپراتوری آکسوم می توان به انزوای اقتصادی به دلیل گسترش حکومت و تمدن اسلامی، تهاجم یا تغییرات آب و هوایی که الگوی سیلاب در رود نیل را تغییر داد، اشاره کرد.


تمدن باستان عصر مفرغ جزیره کرت (The Minoans, Crete)

تمدن باستان عصر مفرغ جزیره کرت

تمدن عصر مفرغ جزیره کرت که به دلیل نام پادشاه افسانه ای، مینوس (MINOS)، مینوآن (Minoan) نانمیده می شود تا اوایل قرن بیستم کشف نشده بود. اما پس از آن ما با قطعات پازلی جذاب و سحرآمیز از تمدن کهن روبرو شدیم که آغاز شکوفایی اش به بیش از ۷۰۰۰ سال پیش بر می گردد.

مراکز تجارتی با قدمت تقریبا ۲۷۰۰ پیش از میلاد، یک تمدن پیشرفته، کاخهایی بزرگ و پیچیده که ساخته می شدند و بر اثر مجموعه ای از حوادث از جمله زلزله و فوران آتشفشان ترا (Thera volcano) به دنبال هم بازسازی می شدند. یکی از این کاخ ها () بود. کاخی پر پیچ و خم، هم پیوند با افسانه ی مینوس. که در حال حاضر یک محوطه ی بزرگ باستان شناسی و یک جاذبه گردشگری می باشد.

اما در حدود ۱۴۵۰ پیش از میلاد یک فاجعه ی ناشناخته تمدن مینوآن رو به سوی سقوط و زوال برد.


 Cucuteni -Trypillians، اوکراین و رومانی

Cucuteni -Trypillians

بزرگترین سکونتگاه در دوره نوسنگی اروپا توسط تمدن Cucuteni-Trypillians در اوکراین، رومانی و مولداوی امروزی بنا نهاده شد. این تمدن اسرار آمیز، که بین ۵۵۰۰ سال و ۲۷۵۰ سال پیش از میلاد رونق گرفت، با سفالهای منحصر بفرد با نقش و نگار های خاص و عادت عجیب سوزاندن روستاهای خود بین هر ۶۰ تا ۸۰ سال مشخص و معرفی می شود. روستاها دوباره و دوباره بر روی خاکستر روستاهای قدیمی ساخته شدند.

در حدود ۳۰۰۰ سایت (محوطه) باستان شناسی Cucuteni-Trypillian شناسایی شده از جمله سایتی که ممکن است قدیمی ترین محل استخراج نمک در جهان باشد. همچون بسیاری از تمدن های دیگر، Cucuteni-Trypillians نیز ممکن است توسط تغییرات آب و هوایی از بین رفته باشد اما تئوری های دیگر نشان می دهند که آنها به تدریج با گروه های دیگر مخلوط شدند تا زمانی که فرهنگ خود را از دست دادند.


نبطیان یا نبطی ها (Nabateans) اردن

نبطیان

تمدن نبطیان باستان که جنوب اردن ، کنعان و شمال عربستان را شامل می شد، در قرن ششم پیش از میلاد شروع شد. زمانی که نبطی های کوچ نشینی که به زبان آرامی صحبت می کردند، به تدریج مهاجرت خود را از عربستان آغاز کردند. میراث آنها توسط شهر هیجان انگیز پترا (Petra) مجسم شد، حک شده در سنگ ماسه های کوه های اردن، و مهارت آنها در مهندسی آب، مدیریت یک سیستم پیچیده از سد ها، کانال ها و مخازن که به آنها در گسترش و رشدشان در منطقه خشک کویری کمک کرد.

قسمت کمی از فرهنگ آنها تاکنون شناخته شده ولی ادبیات نوشته شده ی زنده ای از آنها وجود ندارد. در حدود قرن ۴ میلادی نبطی ها به دلایل نامعلومی پترا را ترک کردند. اعتقاد بر این است که تمدن نبطیان پس از قرن ها حکومت خارجی به گروه های مختلفی از دهقانان یونانی تقسیم شدند که در نهایت به دین مسیحیت گرویدند و سپس این مناطق توسط مهاجمان عرب فتح شد.

ادامه دارد…

منبع: webecoist.com

گردآوری و ترجمه: شگفتیها دات کام

مطلب پیشنهادی

تابوت های آویزان عجیب در چین

راز تابوت های شگفت انگیز آویزان از صخره در چین

تابوت هایی شگفت انگیز و بسیار عجیب در جنوب غربی چین وجود دارد که در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.