قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / شگفتي‌هاي طبيعت / شگفتي‌هاي بدن انسان / چگونه چاکراهای خود را باز کنیم (۱)
کانال تلگرام شگفتیها

چگونه چاکراهای خود را باز کنیم (۱)

چاکرا

 

بخش نخست: توضیح درباره‌ی چاکراها و مدیتیشن چاکرا، همراه با آموزش باز کردن چاکرای ریشه

 

بر اساس باور هندویان و/یا بودائیان، چاکراها انباشتگاه‌های عظیم (و در عین حال محدود) انرژی در بدن هستند که ویژگی‌های روانشناختی ما را کنترل می‌کنند. گفته می‌شود هفت چاکرا در بدن ما وجود دارد؛ چهار چاکرا در بالاتنه که خصوصیات روانی را تعیین می‌کنند، و سه چاکرا در پایین‌تنه که ویژگی‌های غریزی ما را در دست دارند.

 

چاکرای مولادهارا (ریشه)

چاکرای سوادهیستانا (خاجی)

چاکرای مانیپورا (شبکه خورشیدی)

چاکرای آناهاتا (قلب)

چاکرای ویشودی (گلو)

چاکرای آجنا (چشم سوم)

چاکرای ساهاسرارا (تاج)

 

چاکراها

 

بر اساس آموزه‌ی بودایی/هندو تمام چاکراها در تندرستی انسان نقش دارند. نیروی غرایز ما باید با قدرت احساسات و اندیشه‌هایمان همراستا باشد. بعضی از چاکراهای ما به طور کامل باز نیستند (یعنی عملکرد آن ها از زمان تولد ثابت مانده است)، بعضی دیگر بیش از حد فعال‌اند و بعضی نیز تقریباً بسته هستند. اگر چاکراها متعادل نباشند، فرد نمی‌تواند با خود در صلح و آرامش باشد.

در مجموعه پست های «چگونه چاکراهای خود را باز کنیم»، ضمن آشنایی با هنر آگاهی از چاکراها، تکنیک هایی کاملاً معتبر برای باز کردن آن ها را خواهید آموخت.

 

مدیتیشن‌های چاکرا که در آن ها از مودراها (mudras) و صدا برای باز کردن چاکراها استفاده می‌شود

 

چاکرا

این مدیتیشن های چاکرا از مودراها، یعنی وضعیت های خاص دست ها، برای باز کردن چاکراها بهره می‌برند. مودراها این قدرت را دارند که انرژی بیشتری به هر کدام از چاکراها ارسال کنند.

برای افزایش تأثیر این مدیتیشن ها، صداهایی نیز همزمان با انجام آن ها زمزمه می‌شوند. این صداها برگرفته از حروف سانسکریت می‌باشند. وقتی هر کدام از آن ها را زمزمه می‌کنید، به گونه‌ای در بدن شما طنین انداز می‌شوند که در چاکرای مورد نظر قابل احساس است.

در مورد تلفظ ها توجه داشته باشید که:

"A" مانند «آ» تلفظ می‌شود.

"M" تودماغی تلفظ می‌شود مانند «م» در «تمبر».

 

اکثر مدیتیشن‌ها حدوداً به مدت ۷-۱۰ دم و بازدم  طول می‌کشند. هر صدا را چند بار (مثلاً سه بار) در هر دم و بازدم زمزمه کنید.

 

 

مراحل باز کردن چاکراها

 

توجه داشته باشید که در باز کردن چاکراها، نیازی نیست بکوشید فعالیت چاکراهای پرکار را را کم کنید. چاکراهای پرکار تنها عدم فعالیت چاکراهای بسته را جبران می‌کنند. با باز شدن تمام چاکراها، جریان انرژی نیز به تعادل خواهد رسید.

 

۱ . باز کردن چاکرای ریشه (قرمز)

این چاکرا بر آگاهی فیزیکی و احساس راحتی در بسیاری موقعیت‌ها مبتنی است. با باز شدن آن، احساس خواهید کرد که کاملاً متعادل و معقول بوده، از ثبات و امنیت برخوردار هستید. دیگر بدون دلیل به اطرافیان خود مشکوک نخواهید بود. در هر آنچه که اکنون در جریان است احساس حضور خواهید کرد، و پیوندتان با جسم خود قوی‌تر خواهد شد. اگر چاکرای ریشه کم کار باشد: احساس ترس و نگرانی می‌کنید، و هر چیزی ممکن است شما را معذب کند. اگر پرکار باشد: باعث می‌شود مادی‌گرا و حریص باشید. در این صورت احساس می‌کنید که امنیت‌تان باید تأمین باشد و در برابر تغییر ایستادگی می‌کنید.

 • از بدن خود بهره بگیرید و نسبت به آن آگاه باشید. یوگا انجام دهید، به پیاده روی‌های کوتاه بروید، یا کارهای خانگی عملی انجام دهید. این فعالیت‌ها موجب می‌گردند که بیشتر به بدن خود توجه کنید و چاکراهایتان قوی‌تر شوند.

 • به زمین توجه کنید. به این معنا که با زمین رابطه برقرار کنید و آن را زیر پاهای خود احساس کنید. برای رسیدن به این هدف، راست بایستید، با آرامش پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید، و اندکی زانوهایتان را خم نمایید. لگن خود را کمی به جلو حرکت دهید، و بدنتان را در حالت تعادل نگه دارید، به نحوی که وزن بدن به طور یکسان در سراسر کف پاهایتان تقسیم شود. سپس وزن بدن را به جلو بیندازید. چند دقیقه در همین وضعیت باقی بمانید.

 • پس از ارتباط با زمین، مانند شکل بالا (تصویر راهب) به حالت چهار زانو بنشینید.

 • بگذارید نوک انگشت شست و اشاره‌تان به آرامی با هم در تماس باشند.

باز کردن چاکرای ریشه

 • بر روی چاکرای ریشه، و مفهوم و محل آن که بین مقعد و دستگاه تناسلی است، تمرکز کنید.

 • با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای "LAM" را در ذهن خود زمزمه کنید.

 • در تمام این مدت، خود را ریلکس کنید، و درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد بیندیشید.

 • تا جایی این کار را ادامه دهید که کاملاً به آرامش برسید. در این حالت، احساس «پاکی» شما را در بر خواهد گرفت.

 • غنچه بسته یک گل قرمز را مجسم کنید. تصویر کنید یک انرژی بسیار نیرومند بر آن شعاع افکنده است: گل به آرامی باز می‌شود و چهار گلبرگ سرشار از انرژی آن نمایان می‌گردد.

 • همزمان با حبس کردن نفس و بیرون دادن آن، میاندوراه (محدوده بین منطقه تناسلی مقعد) را منقبض نمایید.

 

تغذیه شفابخش:

 • خوراکی‌های قرمز رنگ (سیب سرخ و چغندر قرمز)

 • ادویه‌های تند (فلفل قرمز تند و سس تند)

 • سبزیجاتی که از زمین به عمل می‌آیند (سیب زمینی و هویج)

 • پروتئین‌های حیوانی (گوشت قرمز و تخم مرغ)

 

برای آموزش باز کردن شش چاکرای دیگر، در پست های بعدی این مجموعه با ما باشید.

بخش دوم: آموزش نحوه باز کردن سه چاکرای خاجی، ناف، و قلب.

بخش پایانی: آموزش نحوه باز کردن سه چاکرای گلو، چشم سوم، و تاج

 

 

برگردان و ویرایش: شگقتیها دات کام

منابع:

http://www.wikihow.com/Open-Your-Spiritual-Chakras

http://www.eclecticenergies.com/chakras/open.php

http://www.mindbodygreen.com/0-91/The-7-Chakras-for-Beginners.html

مطلب پیشنهادی

آموزش تله كینزی

آموزش تله کینزی ، حرکت دادن اجسام توسط نیروی ذهن

این آموزش به تمرینهایی ساده می پردازد که با انجام آنها می توانید اجسام را …

۵۴ دیدگاه

 1. سلام خدمت همه دوستان خواستم یکم راجب چاکرا ساده تر واستون توضیح بدم شاید تا حدودی واستون روشن بشه البته از نویسنده مطلب عذر خواهی میکنم ولی هدفم کمکه…
  قبل از اینکه تعادل رو به این دنیا بتونی عرضه کنی باید تعادل خودت رو به دست بیاری برای تسلط به این فاز باید همه ی چاکراها رو باز کنی.
  چاکراها چی هستن؟
  بهتره از پایه شروع کنیم…
  جریان آب توی نهر مثل جریان انرژی تو بدنه!
  فرض کنید توی بدنتون چند تا حوض هست که آب توش میچرخه قبل از اینکه به مسیرش ادامه بده!
  این حوض ها مثل چاکراهای ما هستن پس چاکراها حوض های،انرژی های چرخان تو بدن ما هستند اگه چیزی اطرافش نباشه این نهر پاک و زلال جریان پیدا میکنه اما!!!زندگی آشفته است و چیزایی تو نهر می افته و بعدش چی میشه؟نهر نمیتونه جریان پیدا کنه! امّا اگه راه بین حوض ها رو باز کنیم انرژی جریان پیدا میکنه.
  هفت چاکرا از پایین به بالای بدن قرار دارن .هر حوض انرژی هدفی داره و میتونه با یجور آلودگی احساسی ویژه مسدود بشه.
  باز کردن چاکراها تجربه ی سختیه و به محض اینکه این کار رو شروع کنی تا هر هفتاش باز نشه نمیتونی دست بکشی باید هر کاری میتونی انجام بدی!!! امیدوارم تو هر فازی هستین موفق باشین

 2. سلام خسته نباشید من دوروزه تمرین چاکرای اول تا سوم رو انجام دادم چون خوندم باید چاکرای ریشه باید قوی باشه سوالم اینجاست این تمرینات جواب میده یا نه الکی وقت نذارم براش و

 3. اقا من وقتی خواستم با زمین ارتباط برقرار کنم همون که رو پا می ایستی گوشام ذهنم صوت میکشه این طبیعیه؟؟؟

 4. من چند روزی چاکراه هام بسته شدن و چشم سوم باز شد داعون شدم استرس فقط از سرم خارج می شد قبلا از شکم سینه و جا های دیگه می خوام بگم که باز کردن چاکراه های بدن یه نیازه که البته خودشون هم بازن ولی بعضی اوقات بسته می شن و حس نا متعادل و بدی ادم داره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.