قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / علوم غريبه / توضیح کامل هفت چاکرای اصلی
کانال تلگرام شگفتیها

توضیح کامل هفت چاکرای اصلی

در بدن مراکزی وجود دارد که به آنها مراکز انرژی یا چاکرا گفته می‌شود. چاکرا کلمه‌ای سانسکریت به معنای چرخ است. چاکراها یا مراکز انرژی در حال چرخش هستند و بخش‌های بسیار مهمی از کالبد انرژی محسوب می‌شوند. همانند کالبد فیزیکی که از اعضای حیاتی و کم اهمیت تر تشکیل شده‌است، کالبد انرژی نیز دارای چاکراهای اصلی و فرعی و چاکراهای بسیار کوچک است. چاکراهای اصلی، مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می‌کنند و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراهای اصلی درست مانند نیروگاه‌هایی هستند که انرژی حیاتی را برای اعضای حیاتی و اصلی تامین می‌کنند. اگر این نیروگاهها به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می‌شوند، زیرا برای درست کارکردن، انرژی حیاتی کافی ندارند.

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند.چاکراها از دو طریق "غدد درون ریز و سیستم عصبی" بر جسم اثر متقابل دارند. در مجموع بدن انسان هفت چاکرا دارد و هر یک از این هفت چاکرا با یکی از هفت غده بدن و همچنین با گروهی از اعصاب که شبکه نامیده می‌شوند مرتبط می‌باشد. هر یک از این چاکراها به یکی از قسمتهای بدن و وظایف مخصوص درون بدن پیوسته هستند که بوسیله شبکه عصبی یا غددی که به آن چاکرا مربوط می‌باشند کنترل می‌شوند.

همه احساسات ، ادراک ، آگاهیها و هر چیزی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد را می‌توان به هفت دسته تقسیم کرد و هر کدام از این دسته‌ها به یکی از چاکراها پیوسته ‌است . پس چاکراها نه تنها نماینده اعضای بدن شما هستند بلکه نماینده قسمتهای مخصوصی از حواس و ادراک شما نیز محسوب می‌شوند. وقتی شما احساس تنش می‌کنید ، این تنش را در چاکرای مرتبط با آن قسمت نیز احساس می‌کنید و این چاکرا و عضو مرتبط با آن دچار استرس می‌شوند. تنش در چاکرا بوسیله شبکه عصبی که به این چاکرا پیوسته ‌است مشخص می‌شود و به اندامی که توسط این شبکه کنترل می‌شوند انتقال می‌یابد.هنگامی که این تنشها برای مدت زمان طولانی و یا با شدت زیادی در شخص بماند علائم بیماری نمایان می‌شود. بیماری‌ها در اثر بسته شدن این مراکز انرژی پدید می‌آیند.

وظایف چاکرا
۱)جذب، گوارش و توزیع پرانا ( انرژی حیاتی ) در بخش‌های مختلف بدن بر عهده آنهاست.

۲) کنترل، تقویت و مسئولیت درست کار کردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند. غدد درون ریز به وسیله بعضی از چاکراهای اصلی تنظیم می‌شوند و انرژی می‌گیرند. با کنترل و دستکاری چاکراهای اصلی می‌توان غدد درون ریز را تحریک یا مهار کرد. تعداد زیادی از ناخوشی‌ها، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکراها هستند.

۳) بعضی از چاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند. فعال سازی چاکراهای خاص ممکن است باعث توسعه یافتن استعدادهای روانی خاص شود. برای مثال چاکراهای کف دست برای فعال کردن، آسانترین و امن ترین چاکراها هستند. با فعال کردن چاکراهایی که در مرکز کف دستها قرار دارند فرد می‌تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی‌های لطیف، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار با تمرکز کردن به سادگی انجام می‌شود.

 

 

تمرینات و تکنیک هائی که می‌تواند این مراکز را فعال سازند متعدد و ویژه هستند و نیاز به کسب مهارت طی چند ماه تا چند سال است. توانائی و قدرت‌های حاصل از فعال شدن انرژی چاکراها ، کرامت یا سیدهی نامیده می‌شود و به معنای قدرت‌های روحی است.

برای مشاهده تمرنات فعال سازی و تنظیم و تقویت چاکراها به این مطلب مراجعه کنید:

سفری برای فعال سازی، تنظیم و تقویت چاکراها 

 


انواع چاکراهای رایج

 

١- چاکرای اول : چاکرای ریشه یا پایه ستون فقرات -مولادهارا

(Base chakra – Muladhara – Root chakra)
چاکرای تکیه گاه ، محل ورود «پرانا» یا انرژی حیاتی است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا قرمز است که نشانه زندگی، قدرت و نیروی جسمانی است. این رنگ روی کم خونی و فقر غذایی اثر خوبی دارد و ارتعاشات تقویت کننده و درمان کننده دارد.
منطقه: بین معقد و دستگاه تناسلی (نشیمنگاه)
غدد مرتبط: فوق کلیوی (که آدرنالین تولید می‌کند)
رنگ: قرمز تند
عطر: درخت سدر – درخت میخک
عضو وابسته: استخوان‌ ها ،دندان‌ ها ،ناخن ،پا ،روده ،مقعد ، پروستات
شکل: نیلوفر چهار پر
تاثیرات: امنیت ، بقا ، ایمان ، ارتباط ، پول ، خانه . توانایی بنا کردن و حاضر بودن در زمان و مکان . همچنین این چاکرا ارتباط مادر با شخص را منعکس می‌کند و با احساس شخص در رابطه با بودنش بر روی زمین و همچنین با جسم در ارتباط است . تنشهایی که در جسم بوسیله این چاکرا کنترل می‌شود در قسمتهایی که به این چاکرا ارتباط دارد نشان داده می‌شود. ٢- چاکرای دوم :چاکرای خاجی یا مرکز کلیه -سواد هیستانا
(Sacral chakra – Swadhisthana)
 

 

این چاکرا در قسمت پایین شکم قرار گرفته است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا نارنجی می‌باشد. نارنجی علامت انرژی است. این رنگ قدرت ارتباطی، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل می‌کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم می‌سازد.
منطقه: انتهای ستون فقرات ۱ تا ۱۲ اینچ زیر استخوان خاجی
غدد مرتبط: پروستات ،گنادها
رنگ: نارنجی
عطر: چوب صندل
وظیفه: تولید مثل جنسی
عضو وابسته: کلیه‌ها ،مثانه‌ها ، اسپرم‌ها ،مایعات بدن ، اعضای تکثیر شونده
شکل: نیلوفر شش پر
تاثیرات: این چاکرا به قسمتی از آگاهی که مربوط به غذا و روابط جنسی است مربوط است. ارتباط این چاکرا با درون است و اینکه جسم به چه چیزی نیاز دارد و چه چیزی او را خشنود می‌سازد. توانایی شخص برای داشتن بچه نیز در ارتباط با این چاکرا است. همچنین این چاکرا با احساسات و خواسته های احساسی شخص پیوسته‌ است.
  ٣- چاکرای سوم :چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده -مانی پورا
(Solar plexus chakra – Manipura/Nabhi)
 

 

طیف رنگی مربوط به این چاکرا زرد و زرد طلایی است که نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاکرا بالاتر از ناف قرار گرفته ‌است. رنگ زرد تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی برای بیماری مرض قند و یبوست دارد و کنترل کننده چاقی است.
منطقه: در پشت و امتداد ستون فقرات مقابل ناف ، پشت شکم
غدد مرتبط: پانکراس
رنگ: زرد – طلائی
عطر:اسطو خودوس
وظیفه: ساختار وجودی
عضو وابسته: شکم، معده ، کبد ، طحال ، دستگاه گوارش ، صفرا ، سیستم عصبی خودکار
شکل: نیلوفر ده پر
تائیرات: قسمتی از آگاهی که وابسته به این چاکرا می‌باشد شامل احساس قدرت ، کنترل کردن و آزادی وجود است. فعالیتهای ذهنی و ذهن نیز به این چاکرا پیوسته می‌باشند. چاکرای شبکه خورشیدی نیز با قسمتی از وجود که به آن شخصیت یا خود( ضمیر شخصی) می‌گویند مرتبط است.
  ۴- چاکرای چهارم : چاکرای قلب یا عشق الهی -آنا هاتا
(Heart chakra – Anahata)
 

 

در وسط جناق سینه و بالای قلب قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا سبز است.
منطقه: در پشت و بین دو کتف و بالاتر از قلب
غدد مرتبط : تیموس
رنگ: سبز ، صورتی
وظیفه : عشق خالص
عضو وابسته: قلب ،قفسه سینه ، پوست ، گردش خون ، حفره شکم
شکل: نیلوفر دوازده پر
تاثیرات: احساس عشق و ارتباط با مردم در نزدیکی قلب (بعنوان مثال: مادر ، پدر ، خواهر و برادر ، همسر و فرزندان).مشکل تنفس یا ششها تنش را در چاکرای قلب نشان می‌دهد ۵- چاکرای پنجم: چاکرای گلو یا حلق-ویهودها
(Throat chakra-  Vishuddha –  Vishuddhi)
 

 

این چاکرا روی حلق قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است. این رنگ روی بیماریهای گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.
منطقه: پائین و پشت مهره گردن ، بین گودی گلو و حنجره
غدد مرتبط: تیروئید
رنگ: آبی کمرنگ
عطر: گل سرخ
وظیفه: بیان ، بودن
عضو وابسته: گردن ، گلو ، فک و بازوها را کنترل می‌کند و به عصبهای بازویی یا گردنی مرتبط است.
شکل: نیلوفر شانزده پر
تأثیرات: نشان دهنده بیان کردن و دریافت کردن است . در اینجا بیان کردن می‌تواند از طریق ارتباط برقرار کردن با چیزی که می‌خواهید و یا چیزی که احساس می‌کنید باشد و همچنین می‌تواند بصورت هنری مانند نقاشی هنرمند، موسیقی یک موسیقیدان و استفاده از اشکال برای بیان درون خود باشد۶- چاکرای ششم : چاکرای پیشانی یا چشم سوم -آجنا
(Brow chakra – Ajna – third eye – Bindu)
 

 

در سمت پیشانی و کمی بالاتر از بین دو چشم قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی نیلی است. این رنگ باعث باز شدن چشم سوم – دید بیرونی و درونی – است. این رنگ برای آرامش و درمان بیماریهای ذهنی مفید است. رنگ نیلی آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است.
منطقه: بین دو ابروان ، به پهنای یک بند انگشت بالای پل بینی و جلوی سر
غدد مرتبط: هیپوفیز صنوبری
رنگ: نیلی،بنفش
وظیفه:دانش هستی
عضو وابسته: صورت، چشم، گوش، بینی
شکل: نیلوفر دو پر(۹۶ پر)
تاثیرات: این چاکرا با درونی ترین قسمت وجودی انسان ( به عقیده غربیهای باستان مربوط به ناخودآگاه می‌باشد) که روح نام دارد و همچنین معنویت مرتبط است. این مکانی است که محرک ما و میزانی از آگاهی که فعالیتها و در واقع زندگی ما را هدایت می‌کند در آن قرار دارد.
 ٧-چاکرای هفتم : چاکرای بالای جمجمه یا تاج سر یا ساهاسرارا
(Crown chakra – Sahasrara)
 

 

چاکرای فرق سر در قسمت میانی بالای سر قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا بنفش است. این رنگ برای بیماری‌های ذهنی مناسب است و خواب را تنظیم می‌کند
منطقه: در وسط سر و مغز تاج سرقرار دارد.
غدد مرتبط: صنوبری (کاجی شکل ) و مخاطی
رنگ: بنفش
احساس: سرخوردگی ، عدم غلبه برترس و اضطراب
وظیفه: وجود مطلق
عضو وابسته: مغز ،مخچه
شکل: نیلوفر هزار پر
تاثیرات: این چاکرا به احساس یگانگی و جدایی مربوط است و ارتباط ما را با زمین و همچنین با پدرمان نشان می‌دهد. چاکرای هفتم نمایانگر ارتباط با پدر است که ارتباط ما با قدرت و همچنین در نهایت ارتباط ما را با خدا را نشان می‌دهد. وقتی کسی احساس جدایی از پدرش را تجربه کرده باشد این چاکرا را می‌بندد و احساس تنهایی و انزوا را تجربه می‌کند . مثل اینکه در پوسته‌ای قرار گرفته باشد و نتواند با اطراف خود ارتباط برقرار کند.
 
برای مطالعه‌ی بیشتر در این باره، می‌توانید کتاب «چاکراها» را از لینک زیر دریافت نمایید.
 
 
برای آموزش باز کردن چاکراها، پیوند زیر را ببینید:
 
 
برگرفته از جهان عجایب

مطلب پیشنهادی

روش های مدیتیشن

آشنایی با انواع روش های انجام مدیتیشن (meditation methods)

برای انجام مدیتیشن روش های گوناگونی در جهان وجود دارد که در نوع و شیوه …

۳۸ دیدگاه

 1. سایت بسیار جالبی دارید. مخصوصا درباره شگفتیهای جهان.
  مطالب بیشتری هم درباره جن و روح بزنید.
  درباره سفر در زمان هم بگم که ۶۸ سال پیش یعنی سال ۱۹۴۳ ، فیزیگدان بزرگ ، نیکولاس تسلا تونست دستگاه سفر در زمان رو بسازه و حتی خودش با چند نفر از همکاراش در زمان سفر کردن. پس چرا الان که ۶۸ سال از اون زمان میگذره ، بشر هنوز نتونسته راه سفر در زمان رو کشف کنه؟؟؟
  و این موضوع رو به سیاهچاله ها در اعماق فضا ربط میده؟

 2. خواهش میکنم درباره این موضوع مطلب بزنید.

 3. سلام
  یه مدتیه خواننده وبلاگت شدم – خوبه – قشنگه، موفق باشی – فکر نکن کسی وبلاگت را نمی خونه ها – نه – خاننده داری منتها بعضی ها حال ندارند کامنت بگذارند

  کارهایت را ارج می نهم
  بای بای

 4. mamnoon az matalebet

 5. موندم اینارو از کجا گیر میاری..
  هر چی میخونم سیر نمیشم ..!!

 6. سلام عزیزم خیلئ خوب بود من مدتئ بود دنبال مطالب ساده در مورد چاکراها میگشتم خوب بود موفق باشئ.

 7. خوشحالیم از اینکه مطلب مورد پسند شما دوست عزیز قرار گرفته.

 8. kheili khube

 9. بسیار زیبا بود و اگر ممکن است درباره تنظیم چاکراها نیز مطلب بگذارید لطفا

 10. با تشکر از مطالب خواندنی و مفید شما . منظور از عطر و شکل چاکراها چیست؟

 11. سلام
  خیلی خیلی خوبه موفق باشید . بجز چاکرا ها مطالب دیگه هم عالی بود .

 12. ازتون تشکرمیکنم.مطلبتون بسیارجالب بود.من دارم کلاس یوگا میرم برام خیلی مفیدبودفقط اگه لطف کنی حرکات تقویت کننده این چاکراها
  رو نیز بذاری خیلی کاربردی ترمیشه.
  بازم ممنون.

 13. باسلام مرسی اززحماتتون اگرمیشود نکات کاربردی تری بگذارید مثلا چطورمی شودچاکراها راتقویت وفعال کرد

 14. سلام واقعا دستتون دردنکنه تمام مطالب زیباوباارزش هستند.خداروشکرکه بافرهنک هایى مثل شمابیدامیشه که وقت ادم روباجیزهاى خوب برکنه.موفق باشى بخدامردم ازبس هرجاکشتم مطالب بى ارزش وتبلیغات منزجرکننده دیدم.بازهم بروزباش لطفا

 15. ممنون از اینهمه لطفتون دوست من!

 16. سلام دوست من.
  توی تمام وبلاگ ها یک راه برای باز شدن چاک راه ها نوشته شده اونم همون داستان جنگلس………………
  ایا راه های دیگه ای هم هست که بتونی پیشنهاد کنی؟؟؟؟
  مرسی.موفق باشی.

 17. مطالب خوب و ارزنده است دست شما درد نکند قطعا به لحاظ مینوی(معنوی) پاداش این کارهای نیک،ارتقائ روحی شماست همیشه جاوید باشید و سرافراز

 18. سلام خسته نباشین
  مطالب زیبا و خوبی بودن……………….

 19. مطالبت راجب چاکرا بسیارعالی بود اززحمتهای شما سپاسگذارم شادی هایتان افزون

 20. سلام / عیدتون مبارک باشه
  به من گفتن دوتا از چاکراهای من بسته شده ! از کار افتاده !!! چشمم مشکل پیداکرده علیرغم درمان و عمل ! هنوز خوب نشده ” مربوط به چاکرا ۶ هست ” نمیدونم چکار کنم ؟ لطفا کمکم کنید ممنون

 21. سلام خوب بود اززحمات عاملین این مجموعه کمال تشکررادارم

 22. با سلام خدمت دوست عزیزم.بنده مطالبتون و کامل مطالعه نمودم.مطالب نسبتا مفید و زیبایی بود. بنده در حدود ۱۲ سال هست که یوگا کار میکنم. اگر شما دوست عزیز بتوانید ارتباط فی مابین سیر و سلوک عرفان ( هفت وادی عشق ) را با هفت چاکرا مطابقت نمایید میتوانید پاسخ بسیاری از سوالات را بدهید. نظر اینجانب این است که عرفان اسلامی بسیار زیباتر از عرفان یوگاست. امیدوارم موفق و موید باشید

 23. چقدر عالی بود بسیار ممنون از مدیریت (ادمین)
  ولی بهتر است دوستان فقط راه باز کردن یک تا شش چاکرا را بیاموزند
  چون شش را اگر دیدی بدنبال هفت می گردی
  اگر هفت را بدیدی دیگر زمین را نبینی
  اینها اسمش چاکراس ولی به اندازه ی خودش کوچک نیست

 24. از شاگردانه،شاگرده پرفوسور میرزایی هستم.۱راهنمایی برای کسانی که میخوان چاکراه هاشون رو باز کنن:باید به دنبال طریقه تنفس و نرمشهای قبلش برای گردش خونه کامل بگردن.بودا کلیده حله سوالات شماست.ممنون از مطالب زیباتون.به امید دنیایی دور از انرژی منفی.

 25. چاکرای قلب شکل ستاره برای شیطان پرست ها است

 26. عالییییییییییییییییی بود

 27. خیلی جالب بود…من هیچ اطلاعی راجب چاکرا نداشتم..ممنون..

 28. مطلب خوبی بود ادامه بده.

 29. سلام
  من قبلا هم در مورد چاکرا یه کوچولو تحقیق کرده بودم تا اطلاعاتی رو بدست بیارم ولی مطالبی رو که اینجا خوندم واقعا من رو نسبت به موضوع چاکرا آگاه کرد .ممنونم از مطالبتون.

 30. من هنوز مطالب رو نخوندم ولی میخواستم بدونم این شایعاتی که در باره حرکت دادن اجسام با ذهن که یه سرش هم به چاکراه وصل صحت داره؟چون من یه ایده براش دارم

 31. من هنوز مطالب رو نخوندم ولی میخواستم بدونم این شایعاتی که در باره حرکت دادن اجسام با ذهن که یه سرش هم به چاکراه وصل صحت داره؟چون من یه ایده براش دارم

  در مورد حرکت دادن اجسام با ذهن یا همون تله کینزی یه مطلب در سایت داریم. میتونید مطالعه کنید:
  آموزش تله کینزی ، حرکت دادن اجسام توسط نیروی ذهن

 32. واقعا متاسفم برای اونهایی که این مطالب غیر علمی و خنده دار رو می نویسن و بیشتر متاسفم واسه اونایی که می خونن و تمجید می کنن

 33. در سایتهای مختلف جهت دریافت مطالبی در مورد متافیزیک جستجو میکردم. در شگفتیها، مطالب بسیار کاربردی تر و جالب تری پیدا کردم. با تشکر از شما.

 34. عالی بود کمال تشکر را دارم واز خداوند آرزو دارم که حالتان را خوب کند در تمام مراحل زندگی پیروزباشید،.

 35. ضرر های این کار ها چیه

 36. سلام .. مرسی از مطالبتون .. میخواستم ببینم که خودارضایی رو ترشح چاکرا نیز تاثیر میگذاره یا نه ؟

 37. واقعا وبلاگتون عالیه تبریک میگم😊

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.