قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اساطير و افسانه‌ها / فلسفه‌ نیروی چی در چین باستان
کانال تلگرام شگفتیها

فلسفه‌ نیروی چی در چین باستان

جهان هستی و نظام طبیعت به وسیله تضاد دو قطب منفی«بین» و مثبت«یانگ» در تعادل است و این تضاد در همه موجودات وجود دارد.

همواره در درون قطب مثبت یک نیروی بالقوه منفی و در قطب منفی نیز یک نیروی بالقوه مثبت وجود دارد. در عظمت‌ها، ضعف‌ها نهفته و در ضعف‌ها، عظمت‌ها پنهان است. این دو قطب در حالی که در حرکت هستند، مسیر حرکت و تغییر آنها در یک فضای بسته به شکل دایره نشان داده می‌شود و این نشانگر آن است که در جهان هستی بین دو قطب، حرکت و تغییر و تحول منظم و پی در پی وجود دارد که حرکت یکی موجب تغییر دیگری می‌شود. هر قدر نیکی افزون گردد، بدی نقصان می‌پذیرد و بالعکس.

همان‌گونه که دو انرژی «بین» و «یانگ» باید در جهان هستی در تعادل باشند، در انسان نیز باید به منظور سلامتی جسم و روان روح در حالت توازن قرار گیرند.

نیروی «چی»

تائوئیست‌های چین هزاران سال قبل نظریه‌ای را بنا کردند که حرکت عالم را معلول نیرویی جاودان می‌داند، آنها این نیروی مطلق را «چی» نامیدند. واژه چینی «چی» به معنای هوا، نیرو، حرکت، انرژی یا حیات است و مفاهیمی چون انرژی ذاتی، انرژی باطنی یا انرژی اولیه جاودانه مطلق نیز به آن اطلاق می‌شود. «چی» با برقراری تعادل بین قطب مثبت و منفی، قدرت خود را بلاانقطاع به کار می‌اندازد و از آنجا که این دو نیرو از «چی» مشتق می‌شوند، می‌توانند آزادانه مصون از محدودیت زمان و مکان و حتی تجلیات مادی حیات، به حرکت خود ادامه دهند. چینی‌ها فرایند حیات انسان را تحت قانون رشد و اضمحلال «چی» وصف می‌کنند و شرایط جسمی و ذهنی انسان را نیز متأثر از نیروی «چی» می‌دانند.

چی کنگ درمانی

به گفته یکی از اساتید چی‌کنگ: «چی کنگ به دریای پهناور وژرفی می‌ماند که هر یک از ما از گوشه‌ای به تجربه آن می‌پردازیم».

امروزه «چی کنگ» به عنوان یکی از روش‌های مؤثر برای درمان بیماری‌های جسمی، ذهنی و روحی مورد توجه است. به طوری که تعداد بسیاری از مردم در سراسر چین و کشورهای دیگر به تمرینات حیات‌بخش این روش می‌پردازند.«چی کنگ» که در ابتدا به عنوان روشی برای سلامتی و دفاع شخصی مطرح شده بود، در اثر گذشت زمان و پیشرفت آن، تبدیل به علمی برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها گردید. در طی چند سال اخیر توجه دانشمندان و محققین نسبت به روش‌های چی‌کنگ درمانی و در پی آن تحقیقات و آزمایشات دامنه‌دار و گسترده‌ای پیرامون این علم آغاز شد که نتایج به دست آمده بسیار مطلوب بود. این تحقیقات که با کمک اساتید برجسته این علم و دانشمندان کشورهای مختلف انجام شد، باعث گردید تا «چی‌کنگ» به عنوان روشی کاملاً علمی مطرح شود و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گوناگونی در سراسر چین و کشورهای دیگر برای درمان بیماری‌ها احداث گردد.

«چی‌کنگ» روشی برای ایجاد و تقویت سلامتی، و حرکتی فعال برای جلوگیری و معالجه بیماری‌ها، حفاظت و تقویت بدن، جلوگیری از پیری زودرس و افزایش طول عمر است.

واژه «چی» به معنای انرژی درونی و انرژی حیات و «کنگ» به مفهوم کار و تمرین مداوم برای ساخته شدن نیروی«چی» در بدن می‌باشد و به صورت ترکیبی، «چی کنگ» به معنای تعالی انرژی درونی بدن است؛ یعنی افزایش و به دست آوردن کنترل بر روی این انرژی که به صورت بالقوه در همه انسان‌ها وجود دارد.

تاریخچه درمانی چی‌کنگ

تاریخ پیدایش «چی‌کنگ» و استفاده از آن به عنوان یک روش درمانی به هزاران سال قبل باز می‌گردد. اولین مدارک موجود از تمرینات چی‌کنگ در سه هزار سال پیش، در نوشته‌های سلسله «زو» به دست آمده است. همچنین تمرینات تنفسی چی‌کنگ در آثار«لالوتزو» فیلسوف چینی(قرن ششم قبل از میلاد) نیز به چشم می‌خورد که در واقع یکی از قدیمی‌ترین آثار در باره تمرینات تنفسی چی‌کنگ است.

اثرات چی‌کنگ در رابطه با درمان بیماری‌ها در تاریخچه پزشکی چین به تفصیل بیان شده و بسیاری از پزشکان که خود نیز تمرینات چی‌کنگ را انجام می‌داده‌اند، قادر بودن از آن به عنوان روشی درمانی استفاده نمایند. به عنوان مثال: «ژانگ، زانگ جینگ» یکی از پزشکان سلسله «هان» می‌باشد، آن را روشی مناسب برای حفظ سلامتی مطرح نموده است.

«لی شین زن» (۱۵۹۳-۱۵۱۸) یکی از بزرگ‌ترین پزشکان در دوره «فینگ» بوده است. وی کاربرد چی‌کنگ را در اعمال پزشکی توضیح داده و بیش از دویست محقق، چی‌کنگ درمانی را در ادبیات چین باستان، شناسایی کرده‌اند و همین‌طور آثار باستانی که اکنون در موزه «پالیس» در «بی جینگ» نیز وجود دارد کاربرد و هدایت نیروی«چی» را در سال ۳۸۰ قبل از میلاد نشان می‌دهد.

در سال ۱۹۷۳ یک اثر تاریخی در آرامگاه «هان موم» در منطقه «ماوانگدوی» واقع در ایالت «هونان» کشف گردید که این ثر مربوط به سال ۲۰۶ قبل از میلاد است. در قسمتی از این کتیبه که از جنس پارچه ابریشمی است، اطلاعات پزشکی مفیدی نوشته شده که شامل دو قسمت است. یک قسمت از این کتیبه به روش تنفس صحیح و هدایت نیروی«چی» در درمان بیماری‌ها اشاره نموده و قسمت دیگر حرکات گوناگون بدنی را نشان داده است.

چینی‌ها معتقدند اگر چه تمرینات سال‌هاست که در چین انجام می‌شود ولی بسیاری از غربیان هنوز به درستی آن را نشناخته‌اند. البته دلایل بسیاری برای این عدم شناخت وجود دارد به طور مثال ۵۰ سال پیش افرادی که در این زمینه استاد بودند، این هنر را فقط به فرزندان خود و یا افرادی که به آنها اعتماد داشتند، انتقال می‌دادند. بنابراین دانش چی‌کنگ به صورت گسترده در میان مردم وجود نداشت، علاوه بر آن بسیاری از این تکنیک‌ها توسط راهبان بودایی و یا تائوئیست‌ها ابداع شد که آنها نیز این تمرینات را در خارج از معبد آموزش نمی‌دادند. بنابراین از آنجایی که بسیاری از مردم دانش چندانی در باره چی کنگ نداشتند، به صورت خرافی آن را معادل جادون می‌دانستند. دلیل دیگر ناباوری عامه نسبت به چی‌کنگ این بود که بعضی از افراد این تکنیک‌ها را به صورت اشتباه استفاده می‌کردند و نه تنها بهره‌ای از آن نمی‌بردند، بلکه به خود نیز آسیب می‌رساندند و این مسئله موجب می‌شد که برخی مردم از این تمرینات پرهیز کنند و سایرین نیز به علت عدم موفقیت، آن را فاقد ارزش بدانند.

مطلب پیشنهادی

باغ های معلق بابل، یک زیبایی گمشده در تاریخ

باغ های تاریخی شگفت انگیز و زیبای بابل معروف به باغ های معلق بابل به …

۴ دیدگاه

  1. خیلی آموزنده بود ممنون

  2. به دست اوردن نیروی چی را به بدست آوردن محبت آرزوشده میفروشم

  3. سلام.من خودم چی کونگ کار میکنم وبنظر من چی کونگ یه دنیاس کههر چی جلو تر میری برات جذابتر میشه ولی درعین حال ناشناخته اما خیلی کاربرد داره.جسمی ،روحی،انرژی،سلامتی،پزشکی و… هر هنر جو میتونه بر اساس نیاز وعلاقه اش وتوانایی جسمی که داره شاخه مورد نظر از چی کونگ رو انتخاب کنه

  4. با سلام در صحت مطالب بالا من هم نزدیک ۲۰ ساله با این روش درمانگری میکنم و شاهد شفا یافتن خیلی ها شده ام تنها لازم دونستم توضیح بدم برای ایجاد این نیرو نتنها تذکیه روحی هم لازمه بلکه عاملی حیاتی از جانب خالق هستی هم باید در کنار ادم باشه که اسمش پراناست ….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:لطفا پاسخ را به عدد بنویسید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.